کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی (کابینت) امروز (دوشنبه) قرار داد خرید تسلیحات از آمریکا به ارزش ۹ میلیارد دلار با پس از چندین سال تاخیر به تصویب رساند تا ارتش رژیم صهیونیستی به جنگنده‌های جدید مجهز شود.

به عنوان بخشی از این قرارداد تسلیحاتی، رژیم صهیونیستی بالگرد‌های «چینوک یا SH۵۳K»، هواپیما‌های جنگی «F-۳۵ و F-۱۶» با ارسال طی ۱۵ سال و هزاران بمب و سلاح پیشرفته و همچنین بمب افکن جدید «هایتن» اسلحه ساخته شده از سوی آمریکا و تل آویو را دریافت خواهد کرد.

وزرای رژیم صهیونیستی در نشست کابینت پس از سه ساعت بحث و گفتگو درباره این موضوع، طرح خرید ارائه شده از سوی ارتش تل آویو را علی رغم مخالفت وزارت دارایی تصویب کردند. اختلاف نظر اصلی در این مسئله مربوط به مخالفت وزارت دارایی با روش تأمین مالی قرارداد بود.

رژیم صهیونیستی این قرارداد را با تکیه بر بخشی از وامی که با پشتوانه کمک‌های آینده آمریکا به دست می‌آورد، تصویب کرد، زیرا این کمک‌ها سالانه به بیش از ۳.۵ میلیارد دلار می‌رسد.

کانال E۲۴ News رژیم صهیونیستی در این خصوص گزارش داد: نیروی هوایی اسرائیل سه سال منتظر دستیابی به موافقت رهبری سیاسی بود و در ماه‌های اخیر بنی گانتز، وزیر دفاع هزینه جلسه کمیته را پرداخت کرد. این بودجه از طریق کمک‌های امنیتی ارائه شده از سوی ایالات متحده و سودی که تل آویو پرداخت خواهد کرد به ۲۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

این کانال افزود: سازمان امنیتی در خصوص محدودیت در خطوط تولید این هواپیما‌های جدید، مادامی که اسرائیل همچنان درخواست‌های خود را به عنوان بخشی از خرید‌ها نمی‌پذیرد، نگرانی‌هایی دارند و این نگرانی با انتخابات جدید افزایش می‌یابد، زیرا باعث می‌شود روند پرداخت از سوی دولت جدید به تاخیر افتد، اما وزیر دفاع از کمیته خواست تا نشست برگزار کنند.

این قرارداد در حالی تصویب و تامین مالی شده است که پس از توافق تل آویو وامارات برای عادی سازی روابط، ابوظبی خواستار دریافت جنگنده‌های اف ۳۵ به موجب قرارداد پیشین میان طرفین شد و این امر با مخالفت شدید تل آویو روبرو شد و حال با روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن با خطر لغو دائم مواجه شده است.