وزارت خارجه آمریکا به شهروندان این کشور در خصوص سفر به میانمار هشدار داد.

بنا به بیانیه منتشره از سوی وزارت خارجه آمریکا، از شهروندان این کشور خواسته شد به دلیل ناآرامی‌های داخلی در میانمار پس از کودتا و نیز به دلیل گسترش ویروس کرونا از سفر به این کشور خودداری کنند. وزارت خارجه آمریکا سطح هشدار سفر به میانمار را در ۱۲ فوریه به ۴ افزایش داد. همانطور که در متن انتشار آمده است، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نیز سطح تهدید ویروس کرونا را برای میانمار افزایش داده اند.

در بخشی از بیانیه رسمی وزارت خارجه آمریکا آمده است: [علاوه بر این] ارتش میانمار مقامات منتخب دولت را بازداشت و عزل کرده است. اعتراضات و تظاهرات علیه حکومت نظامی رخ داده است و انتظار می‌رود که ادامه یابد.

«آنگ سان سوچی» رهبر حزب حاکم، و مشاور دولت به همراه «وین مینت»، رئیس جمهوری و شمار دیگری از مقامات ارشد این کشورِ واقع در جنوب شرق آسیا، در یک یورش در ساعات اولیه صبح روز اول فوریه به وقت محلی بازداشت شدند. ارتش میانمار دلیل اصلی بازداشت رهبر حزب حاکم و دیگر مقامات دولتی را عدم تحقیق درباره تقلب گسترده در انتخابات پارلمانی عنوان کرده است.

پارلمان جدید میانمار بنا بود در همان روز برای نخستین بار از زمان برگزاری انتخابات سراسری در ماه نوامبر سال گذشته میلادی تشکیل جلسه دهد؛ انتخاباتی که با پیروزی چشمگیر حزب سوچی در برابر یک حزب طرفدار ارتش و طرح ادعای تقلب در آرا از سوی ارتش همراه بود. با این حال، کمیسیون انتخابات این کشور ادعای تقلب را رد و خاطرنشان کرده بود که هیچ گونه اشتباه بزرگی روی نداده که بر اعتبار آرای انتخابات تاثیر بگذارد.

پس از تشدید تنش‌ها میان دولت و ارتش پرنفوذ میانمار طی روز‌های اخیر، ارتش که طبق قانون اساسی این کشور یک چهارم کرسی‌های پارلمان و کنترل سه وزارتخانه اصلی در دولت سوچی را در اختیار دارد، بامداد دوشنبه دست به کودتای نظامی علیه حزب حاکم زد.