میخائیل اولیانوف ، سفیر روسیه در مقر اروپایی سازمان ملل آمریکا را به باج گیری از متحدان خود متهم کرد.

بر این اساس، اولیانوف در واکنش به خبر تحریم آمریکا علیه صنایع دفاعی ترکیه به دلیل ارتباط با بخش دفاعی و اطلاعاتی روسیه در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: داستان بی پایان، آمریکا حتی از متحدان خود هم باج می‌گیرد و آن‌ها را تحریم می‌کند.

اولیانوف افزود: در زمان دولت قبلی آمریکا، شرکت‌های اروپای غربی به حدی مرعوب شدند که از ایران فرار کردند. از آن زمان تاکنون تغییری ایجاد نشده است. این سیاست با برخی استثنا‌ها ادامه خواهد یافت.

گفتنی است، وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه از تحریم ریاست صنایع دفاعی ترکیه به همراه چهار مقام بلندپایه آن از جمله اسماعیل دمیر، براساس «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» یا کاتسا خبر داد.

این وزارتخانه، علت وضع این تحریم‌ها را ارتباط این مقامات ترکیه با بخش دفاعی و اطلاعاتی روسیه اعلام کرد. وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، سند رسمی این تحریم‌ها روز سه شنبه منتشر خواهد شد. در این اعلامیه آمده است: وزیر خارجه تحریم‌های معینی را علیه ریاست صنایع دفاعی و اسماعیل دمیر، رئیس صنایع دفاعی؛ فاروق یِیگیت، معاون صنایع دفاعی؛ سرحات گنجوکلو، رئیس بخش پدافند هوا و فضای صنایع دفاعی؛ و مصطفی آلپر دنیز، مدیر برنامه ریزی در هیأت مدیره سامانه‌های پدافند هوایی منطقه‌ای تعیین کرده است.

آمریکا همچنین تهدید کرده است خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان و سایر کشور‌های اروپایی موسوم به نورد استریم ۲ را نیز تحریم خواهد کرد. با این حال، آلمان به عنوان یکی از متحدان آمریکا که میزبان نظامیان این کشور است بر اجرای پروژه نورد استریم ۲ تاکید دارد.