یک روزنامه آمریکایی در تحلیلی گزارش داده بسیاری از اعضای ارشد تیم امنیت ملی « جو بایدن »، رئیس‌جمهور آمریکا ارتباطات نزدیکی با شرکت‌های صنایع جنگ‌افزاری دارند.

روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده، به عنوان مثال، «لوید آستین» که از سوی بایدن به عنوان وزیر دفاع منصوب شده جزو اعضای هیئت رئیسه شرکت «ریتیان» است که یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکنندگان تجهیزات هوا-فضا در جهان است.

مطابق این گزارش «کاثلین هیکس»، معاون وزیر دفاع آمریکا از همکاران «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» بوده که منابع مالی‌اش توسط شرکت‌های «نورثرات گرومن»، «بوئینگ» و «لاکهید مارتین» تأمین می‌شود.

نیویورک‌تایمز نوشته بیش از ۱۲ نفر از اعضای دولت بایدن، از جمله مشاور ارشد او در شورای امنیت ملی با «مرکز امنیت جدید آمریکا» (CNAS) مرتبطند. این اندیشکده، بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ نسبت به تمام اندیشکده‌های دیگر آمریکایی بودجه بیشتری از شرکت‌های دفاعی دریافت کرده است.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه دولت بایدن هم قبل از انتصابش به این سمت، مشاور یک شرکت خصوصی فعال در زمینه‌های دفاعی و بخش هوا-فضا بوده است.

نیویورک‌تایمز نوشته هیچ‌یک از اینها به معنی آن نیست که بایدن و مشاورانش در جهت منافع ملی آمریکا کار نمی‌کنند اما باورهای آنها درباره منافع آمریکا در اکوسیستمی شکل گرفته که «مجمتع نظامی-صنعتی» قدرت بی‌حد و حصری در آن دارد.