وزارت خزانه داری از مقامات اجرایی خواسته است تا در مورد سوابق مالیاتی ذکر شده در رسانه پرو پاپلیکا (ProPublica) تحقیق کنند، زیرا این امر نشان می دهد که برخی از ثروتمندترین افراد در آمریکا مالیات را بر اساس درآمد کم پرداخت می‌کنند.

واکنش وزارت خزانه داری آمریکا در این باره در حالی است که رسانه پروپاپلیکا مستقر در نیویورک به تازگی اطلاعات زیادی در مورد اظهارنامه مالیاتی هزاران ثروتمند در ایالات متحده بدست آورده است.

داده های این رسانه آمریکایی حاکی است که میلیاردرها از جمله جف بزوس بنیانگذار آمازون و ایلان ماسک بنیانگذار تسلا طی چند سال مالیات بر درآمد فدرال را پرداخت نکرده اند.

رسانه پروپاپلیکا که در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد سازمانی خصوصی در آمریکا است که هدف آن تولید محتوای روزنامه نگاری تحقیقی در جهت منافع عمومی است.

جن پسکی دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در دفاع از جامعه ثروتمندان در آمریکا و در واکنش به این افشاگری گفت "هرگونه افشای غیرمجاز اطلاعات محرمانه دولت غیرقانونی است."

 افشاگری علیه ثروتمندان در حالی صورت می‌گیرد که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا برای کمک به تأمین هزینه های پیشنهادی زیرساخت‌ها و برنامه های اجتماعی به دنبال افزایش مالیات برای افراد ثروتمند است.

در طرح ارائه شده توسط دولت بایدن نرخ مالیات از ۳۷ درصد فعلی به ۳۹.۶ درصد افزایش می یابد و تقریباً دو برابر شدن نرخ مالیات بر سود سرمایه به ۳۹.۶٪ برای آمریکایی ها که سالانه یک میلیون دلار یا بیشتر درآمد دارند.