«باراک اوباما » رئیس‌جمهور پیشین آمریکا روز دوشنبه گفت «دونالد ترامپ » ساکن سابق کاخ سفید که بعد از وی به قدرت رسید، با مزخرفاتی که در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور سر هم کرد و از پذیرش شکست سر باز زد، یک اصل اساسی دموکراسی را نقض کرد. 

به گزارش «رویترز»، او که در اولین مراسم مجازی جمع‌آوری کمک مالی از سال ۲۰۲۰ سخنرانی می‌کرد، گفت ادعاهای ترامپ مشروعیت انتخابات آمریکا را تضعیف کرد و به اقدامات ضد دموکراتیک دیگر مثل تلاش‌ها برای سرکوب آرا منتهی شد. 

رئیس‌جمهور دموکرات پیشین آمریکا گفت: آنچه که شاهد بودیم این بود که جانشین من، رئیس‌جمهور سابق، این اصل اساسی را که شما آرا را می‌شمرید و سپس برنده را اعلام می‌کنید، نقض کرد و (در عوض) یک مشت مزخرف را ساخت و سر هم کرد. 

ترامپ همچنان بر این ادعا که شکست او در نتیجه تقلب گسترده در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ رخ داده علیرغم رد این ادعا از سوی دادگاه‌های مختلف، مقام‌های انتخاباتی و حتی اعضای دولت خود، اصرار دارد.

اوباما در این خصوص افزود: چیزی که «دروغ بزرگ» خوانده شده، ناگهان شتاب می‌گیرد، که به نوبه خود به اقدامات قانون‌گذاران تحت کنترل جمهوری‌خواهان برای کاهش دسترسی به رای دادن و کنترل بیشتر بر عملیات رای‌گیری دامن می‌زند. 

وی در ادامه گفت: نکته اصلی این است که اگر ما این گونه تلاش‌ها را هم‌اکنون متوقف نکنیم، آنچه شاهد خواهیم بود، انتخابات‌های پرمناقشه‌تر است. شاهد مشروعیت زدایی بیشتر از دموکراسی خود خواهیم بود. 

فرمانداران جمهوری‌خواه ایالت‌های جورجیا، آریزونا، فلوریدا و آیووا امسال با امضای محدودیت‌های جدید در خصوص رای‌گیری، آن‌ها را به قانون تبدیل کردند. مجالس قانون‌گذاری ایالتی در پنسیلوانیا و تگزاس هم در تلاش برای پیشبرد اقدامات مشابه هستند. این ایالت‌ها محل اصلی رقابت‌ها در انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۲۲ خواهند بود که وضعیت اکثریت کنگره را مشخص می‌کند. 

اوباما همچنین گفت معتقد است سنای آمریکا رای‌گیری جدید را در خصوص لایحه حقوق رای دموکرات‌ها که جمهوری‌خواهان هفته گذشته مانع آن شدند، برگزار خواهد کرد.

ترامپ در جدیدترین اظهارنظر در خصوص تقلب انتخاباتی، روز شنبه (به وقت محلی) در اولین راهپیمایی تبلیغاتی خود در «اوهایو» از زمان ترک دفتر ریاست‌جمهوری، انتخابات ۲۰۲۰ را «جنایت قرن» توصیف کرد.

وی در این خصوص گفت: «به نظر من، آن چه در ماه نوامبر (انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا) رخ داد، جنایت قرن بود زیرا هم‌اکنون ما در مرز خود بحران داریم و به دلیل تمامی آن چیزهایی که در حال حاضر در کشور ما در حال رخ دادن است».

دونالد ترامپ در ادامه افزود که «سوم نوامبر (۲۰۲۰)، شرم‌آور بود. انتخابات عصر سوم نوامبر به پایان رسید و سپس وقایع شروع به رخ دادن کرد. ما در انتخابات شکست نخوردیم، خیر، ما شکست نخوردیم».