«جیمز هیپی» معاون وزیر دفاع  انگلیس  در امور نیروهای مسلح روز دوشنبه گفت، درپی شکست مفتضحانه در افغانستان ، شماری از سربازان انگلیسی خودکشی کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، هیپی گفت، تعدادی از کهنه‌سربازان انگلیسی که در جنگ افغانستان شرکت کرده‌اند، اقدام به خودکشی کرده‌اند زیرا خروج مفتضحانه از این کشور و تسلط دوباره طالبان بر آن، این افراد را نابود کرده است.

این مقام ارشد وزارت دفاع انگلیس افزود، اخباری درباره کنترل طالبان بر تمامی افغانستان شنیده است و اوضاع در منطقه پنجشیر، دید کلی را در این‌باره تغییر نداده است.

خودکشی کهنه‌سربازان انگلیسی پس از شکست در افغانستان

هفته گذشته نیز «متیو میلر» مدیر بخش جلوگیری از خودکشی اداره امور کهنه‌سربازان آمریکایی گفت، خطوط تلفنی مختص مشاوره تلفنی این مرکز به شدت شلوغ شده‌اند.

به گفته این مقام آمریکایی، در تاریخ ۱۶ آگوست (۲۵ مرداد) یک روز بعد از آنکه گروه طالبان توانست شهر کابل را تصرف کند، خطوط تماس با این مرکز نسبت به سال گذشته دوازده درصد افزایش داشت. این تماس‌ها در تاریخ ۲۵ آگوست (سوم شهریور) نسبت به سال گذشته هفده درصد افزایش نشان داد.

طبق آمارهای منتشر شده، در پی جنگ‌ها و عملیات‌های آمریکا پس از حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون، بیش از هفت هزار سرباز آمریکایی کشته شده‌اند. اما در مقابل، در همین بازه زمانی چیزی حدود سی هزار نظامی آمریکایی در اثر خودکشی مرده‌اند.

با خروج سراسیمه و بی‌نظم نظامیان آمریکایی و متحدانشان از افغانستان پس از بیست سال اشغال این کشور، در حال حاضر گروه طالبان بر آن مسلط شده است.

طالبان امروز (دوشنبه) اعلام کرد توانسته بر دره پنجشیر که مخالفان این گروه در آن اردو زده بودند مسلط شود. با این حال نیروهای پنجشیر این خبر را رد کرده و گفته‌اند درگیری‌ها همچنان ادامه دارد.