رزمایش مشترک کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای ، با میزبانی روسیه در حال برگزاری است.

به نوشته روزنامه «گلوبال تایمز» این رزمایش تحت عنوان «مأموریت صلح-۲۰۲۱» از روز شنبه آغاز شده و تا بیست و پنجم سپتامبر (سوم مهر ماه) ادامه خواهد داشت.

این روزنامه به نقل از کارشناسان نظامی نوشت، نیروهای چینی در این رزمایش توانایی و قاطعیت خود در محافظت از صلح و ثبات در منطقه را با آمادگی رزمی، تسلیحات پیشرفته و حمایت لجستیک در سطح بالا، به نمایش گذاشتند.

آغاز رزمایش بزرگ ضد تروریستی با حضور چین و روسیه

«ژائو کانگ‌پینگ» فرمانده نیروهای چینی در این رزمایش گفت، این تمرین نظامی به چین کمک می‌کند دوستی و تبادلات نظامی با شرکای خود در سازمان همکاری‌های شانگهای را تقویت کند زیرا آن‌ها می‌توانند از یکدیگر آموزش گرفته و سطح تمرینات خود درباره سناریوهای مختلف رزمی را تقویت کنند.

روز جمعه، ۵۵۸ سرباز و بیش از ۱۳۰ خودرو و تجهیزات نظامی از طریق حمل و نقل ریلی و هوایی برای مشارکت در این رزمایش وارد روسیه شدند.

یک کارشناس مسائل نظامی به گلوبال تایمز گفت، چین توان خود برای نشان دادن قدرت راهبردی در فواصل طولانی را اثبات کرده و تسلیحات و تجهیزات این کشور برای عملیات‌های ضد تروریستی بسیار مناسب هستند. این موارد نشانگر توان و قاطعیت چین در محافظت از صلح و ثبات منطقه است.

این رزمایش، همزمان با سالگرد حملات یازده سپتامبر در آمریکا و پس از خروج بی‌برنامه و مفتضحانه آمریکا و متحدانش از افغانستان آغاز شده است.

حدود چهار هزار نیروی نظامی از چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، هند، پاکستان و ازبکستان در این رزمایش بزرگ مشارکت دارند.