ترکی المالکی ، سخنگوی رسمی نیرو‌های ائتلاف سعودی در اظهاراتی مدعی شد که یک فروند موشک شامگاه جمعه به فرودگاه ملک عبدالله واقع در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی اصابت کرده است.

وی در این راستا افزود: فرودگاه ملک عبدالله محلی است که هزاران مسافر غیرنظامی از بین شهروندان یا اتباع مختلف در آن تردد دارند.

ترکی المالکی با بیان این ادعا که چندین نفر در پی این حمله زخمی شده اند، گفت: پنج نفر از مسافران غیرنظامی و کارگران فرودگاه درپی اصابت راکت به فرودگاه ملک عبدالله، دچار جراحت سطحی شده اند.

حمله راکتی به فرودگاه ملک عبدالله عربستان

سخنگوی رسمی نیرو‌های ائتلاف سعودی افزود: تحقیق درباره این حادثه از سوی طرف‌های مربوطه در حال انجام است.

این در حالی است که ارتش یمن تاکنون به این ادعای عربستان واکنشی نشان نداده و انجام حمله پهپادی به فرودگاه مبک عبدالله در جازان را تأیید نکرده است.

عربستان در حالی مدعی موافقت با ایجاد آتش‌بس در یمن است که این کشور را هدف حملات بی‌امان خود قرار داده و از سوی دیگر مقامات دولت نجات ملی یمن نیز بار‌ها تاکید کرده اند که؛ تا زمانی که ائتلاف سعودی جنگ علیه یمن را متوقف نکند و محاصره را پایان نبخشد، طرح پیشنهاد آتش‌بس را بی فایده می‌داند.

ریاض با راه انداختن جنگی ظالمانه به یمن حمله کرده و بخش‌هایی از این کشور را به اشغال خود درآورده است. همچنین مردم یمن را تحت شدیدترین محاصره‌ها قرار داده است که منجر به فجایع انسانی شده و حال بعد از پیروزی‌هایی که یمنی‌ها مقابل تجاوزکاران به دست آورده‌اند، ادعا می‌کند به دنبال آتش‌بس است. شواهد نشان می‌دهند دخالت عربستان در تحولات منطقه همیشه موجب بروز بحران‌های عمیقی شده است.

چندی پیش، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در سخنانی از مذاکره مستقیم با آمریکایی‌ها در خصوص بحران یمن خبر داد و گفت: عربستان مذاکراتی قوی را با آمریکا درباره چگونگی ایجاد مسیری به سوی آتش بس و پایان درگیری‌ها در یمن به انجام رسانده است.

او در ادامه مدعی شد: ما اولویت مشترکی برای تحقق این اهداف داریم. از دید ما، اولویت باید برای ایجاد مسیری برای آتش بس باشد و مانع اصلی در برابر این کار، ادامه حملات نظامی حوثی‌ها به مأرب و حمله نظامی و پیوسته آن‌ها به داخل عربستان است.

او همچنین در باره پیشنهاد آتش بس که مطرح شده است نیز گفت: روندی روشن برای برداشتن محدودیت‌های باقیمانده وجود دارد و فرودگاه صنعا در برابر تمامی پرواز‌های غیر نظامی و بندر الحدیده نیز در برابر بارگیری‌های تجاری باز است.

وی در ادامه افزود: محدودیت‌های موجود تنها محدودیت‌های اجرایی است؛ برای همین نیز دلیل واقعی برای گفتن این مسأله که این دو اقدام مانع ورود آتش بس و اغاز مذاکرات سیاسی می‌شود، وجود ندارد.