برزیل با ثبت ۶۰۰ هزار فوتی بر اثر ابتلا به کرونا دومین کشور جهان از نظر تعداد مرگ و میر ناشی از این همه گیری پس از آمریکا شد.

 

براین اساس، بسیاری در داخل این کشور به عملکرد ضعیف دولت ژائیر بولسونارو، رییس جمهور برزیل انتقاد کرده و می‌گویند دولت قادر به اجرای اقدامات لازم برای مهار این بیماری نیست.

رییس جمهور برزیل فردی است که از زمان آغاز همه گیری و در دوره مسئولیت خود همواره به اجرای قرنطینه اعتراض کرده، در سخنرانی هایش مدام تکرار می‌کند که به صحت واکسن‌ها شک دارد و نیز از زدن ماسک در محافل عمومی خودداری می‌کند.

با این حال و با اصرار مقامات بهداشتی این کشور واکسیناسیون در هفته‌های اخیر با روندی کند آغاز شده است. بسیاری از متخصصان امیدوارند این اقدام بتواند در کنترل بیماری موثر باشد.

آمار وحشتناک شمار جان باختگان کرونا در برزیل

الکساندر نایمه باربوسا، سرپرست مرکز اپیدمولوژی دانشگاه سائوپائولو در این باره گفت: مردم از واکسیناسیون استقبال خوبی کرده اند و اگر وضع به همین منوال پیش برود می‌توانیم این همه گیری را تا حد زیادی کنترل کنیم.

با این حال، نگرانی از مواضع رئیس جمهور و نیز طرفداران وی که مخالف واکسیناسیون هستند وجود دارد. بولسونارو که خود پیشتر به دلیل عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی به کرونا مبتلا شده بود، مخالف تزریق واکسن است و بیم آن می رود در صورت مقاومت طرفداران وی برای دریافت واکسن تلفات همه گیری در این کشور همچنان سیر صعود داشته باشد.