کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله اولین کشورهای جهان بودند که واکسن کرونا را در چارچوب برنامه های دولت و برنامه های زمانی مشخص دریافت کردند. با این حال ، با توجه به عدم تعهد مردم به فاصله گذاری اجتماعی، ابتلا به کرونا دوباره افزایش یافت. از این رو تدابیری را برای محدود کردن افرادی که از واکسیناسیون امتناع می کنند، وضع کردند :

کویت

رسانه های کویت اعلام کردند که «باسل الصباح»، وزیر بهداشت، با صدور دستوری مقرر کرد تا به افرادی که در برابر ویروس کرونا واکسینه شده اند و گروه هایی که از دریافت واکسن معاف هستند اجازه ورود به سالن های رستوران ها و کافه ها را بدهند و کسانی که واکسینه نشده اند باید درخواست بدهند.

همچنین مقرر شد ،افرادی که دارای کارت واکسیناسیون هستند می توانند به باشگاه های ورزشی ، سالن ها و مجتمع های تجاری بزرگ با مساحت بیش از ۶۰۰۰ متر مربع وارد شوند.

روزنامه محلی "الانباء" کویت به نقل از منابع دولتی گفته است که هرکس دارای گواهینامه واکسیناسیون با رنگ سبز یا نارنجی باشد ، مجاز است در مجتمع ها ، رستوران ها و کافه ها ، ضمن رعایت کامل پروتکل های بهداشتی  با ماسک و رعایت فاصله اجتماعی وارد شود.

تدابیر کشورهای حوزه خلیج فارس در قبال امتناع شهروندان از واکسیناسیون

کویت همچنین تصمیم گرفته است تا اماکنی مانند راستوران ها، کافه ها، باشگاههای ورزشی و ... را که اجازه ورود به افراد واکسن نزده، می دهند و مقررات بهداشتی را رعایت نمی کنند را جریمه کند.

 خبرگزاری رسمی کویت (کونا) به نقل از «سلیمان الغیص»، رئیس بخش تخلفات در شهرداری استان «الجهراء» گفته است که نقض تصمیمات دولت مبنی بر عدم جلوگیری از ورود افراد واکسن نزده توسط این اماکن، جریمه ای معادل ۵۰۰۰ دینار کویت (حدود ۱۶،۵۰۰ دلار آمریکا) به همراه خواهد داشت.

عربستان سعودی

این کشور اعلام کرده که دریافت واکسیناسیون علیه کووید -۱۹ برای ورود به هر مکان عمومی یا خصوصی و همچنین استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی اجباری است. وزارت کشور عربستان در بیانیه ای که توسط خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شد، اعلام کرد که الزام واکسیناسیون برای ورود به هرگونه فعالیت اقتصادی،  تجاری، فرهنگی، تفریحی یا ورزشی الزامی است.

آنچه عربستان سعودی در ابتدای کار انجام داد، تلاش برای گسترش دامنه واکسیناسیون و الزام کسانی بود که در دریافت واکسن ویروس کرونا مردد بودند، به همین جهت افرادی که از واکسیناسیون خودداری می کنند را از سفر به خارج کشور و ورود به دانشگاه ها و مراکز خرید منع می کند.

پس از لغو ممنوعیت سفرهای خارجی که سال گذشته در آغاز همه گیری در این کشور لغو شد ، تنها شهروندان واکسینه شده اجازه سفر به خارج از کشور را دارند. همچنین انجام مراسم حج نیز برای همه افراد  خارج و داخل عربستان سعودی اجباری است.

ریاض همچنین اعلام کرد که واکسیناسیون برای ورود به هر موسسه دولتی و خصوصی از جمله موسسات آموزشی و مکانهای تفریحی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز اجباری خواهد بود.

این قانون در مورد کارگران و کارمندان نیز اجرایی است و تنها افراد واکسینه شده در بخش دولتی و خصوصی مجاز به بازگشت به محل کار خود هستند.

قطر

اعمال محدودیت ها در قبال افرادی که از دریافت واکسن خودداری می کنند در قطر هم به اجرا گذاشته شده است. در این ارتباط «حنان محمد الکواری»، وزیر بهداشت قطر تاکید کرده که محدودیت هایی که برای افراد واکسینه نشده علیه ویروس کرونا اعمال می شود، همچنان برقرار است.

وی ابراز امیدواری کرد که قطر به مرحله ایمنی کامل برسد ، به ویژه اینکه واکسیناسیون به طور قابل توجهی انتقال ویروس را کاهش می دهد اما آن را به طور کامل از بین نمی برد.

در ۲۱ ژوئن، وزیر کشور قطر «خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل ثانی» اعلام کرد که کشورش اجازه نمی دهد ، تماشاگرانی که واکسن نزده اند، برای حضور در جام جهانی فوتبال که سال آینده ۲۰۲۲ در این کشور برگزار می شود، وارد ورزشگاهها شوند.

وی افزود: بنابراین ، ما در حال مذاکره با یک شرکت برای ارائه یک میلیون واکسن علیه ویروس کرونا به منظور واکسیناسیون برخی از شرکت کنندگان در مسابقات هستیم.

وی افزود: هدف اصلی ما از واکسیناسیون برخی از افرادی که به قطر می آیند حضور در جام جهانی برای حفاظت از سلامت عمومی شهروندان و ساکنان و همچنین محافظت از هواداران در مسابقات است.

بحرین

در بحرین، دولت تصمیم گرفت از ورود افراد واکسینه نشده به بسیاری از مکانها که مهمترین آنها مراکز خرید، اماکن ورزشی، آرایشگاهها و سالن های زیبایی، رستورانها و کافه ها و داروخانه ها است ،‌جلوگیری کند. دولت بحرین اعلام کرد که شهروندان تنها با ارائه کارت واکسیناسیون مجاز به استفاده از خدمات این اماکن هستند.

همچنین فقط افراد بالای ۱۸ سال که ۱۴ روز از دریافت دُز دوم واکسن را گذرانده اند یا از ویروس بهبود یافته اند، به استثنای فروشگاه های خرده فروشی ، بانک ها ، داروخانه ها و بیمارستان ها، می توانند وارد مراکز تجاری شوند.

«ولید المانع» ، معاون وزیر بهداشت بحرین ، در بیانیه هایی که در وب سایت این وزارتخانه در "توییتر" منتشر شده است ، گفت: ما از همه می خواهیم واکسینه شوند و به اقدامات احتیاطی برای بحرین پایبند باشند.

امارات

 امارات متحده عربی که در واکسینه کردن شهروندان خود بسیار سریع عمل کرده است، پیشتر  واکسیناسیون علیه بیماری کووید -۱۹ را برای افرادی که قصد ورود به اماکن عمومی را دارند، اجباری کرده بود.

«فریده الحوسنی»، سخنگوی وزارت بهداشت این کشور گفت که این دستور در مورد ورود به مراکز خرید، فروشگاهها، مراکز فرهنگی و سالن های ورزشی، نمایشگاه ها و اماکنی که تجمع در آن زیاد است، لازم الاجراست و در صورت تخطی با شهروندان برخورد خواهد شد.

وی در مورد فعالیت ها و رویدادها، از جمله رویدادهای ورزشی ، فرهنگی ، اجتماعی و هنری نیز تاکید کرده بود که شرکت کنندگان  باید حداکثر ۴۸ ساعت قبل از حضور، نتیجه منفی آزمایش کووید- ۱۹ را ارائه دهند در غیر اینصورت از ورود آنها جلوگیری خواهد شد.

امارات همچنین برای کسانی که در مورد ویروس کرونا و دُزهای واکسیناسیون  که از نظر مطالعات پزشکی مفید بوده و نقش آنها در افزایش ایمنی بدن  ثابت شده است، به نشر اطلاعات و اکاذیب در شبکه های اجتماعی می پردازند و محرک عدم واکسیناسیون شهروندان می شوند، مجازاتهای سختی را در نظر گرفته است.

این کشور به ناشران این اطلاعات نادرست هشدار داده است که آنها پیامدهای منفی قابل توجهی بر منافع عمومی می گذارند و برنامه دستیابی به خدمات جامع بهداشتی توسط مقامات مربوطه در کشور را تضعیف می کنند.

امارات متحده عربی چند روز پیش خروج از بحران کرونا و آغاز بازگشت زندگی به حالت عادی را اعلام کرد.

عمان

سلطنت عمان که طی ماه های گذشته شاهد گسترش شدید کرونا بود، یک استراتژی واکسیناسیون مرحله ای را آغاز کرده است که حدود ۶۰ درصد از جمعیت را تحت پوشش قرار می دهد.

وزیر بهداشت عمان، «احمد بن محمد السعیدی»، گفت که با توجه به وضعیت نگران کننده در مورد شیوع همه گیری ویروس کرونا با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای صدور گذرنامه ویژه ویروس کرونا برای ورود به این کشور رایزنی کرده است.

کمیته عالی بررسی سازوکار مقابله با تحولات ناشی از شیوع ویروس کرونا (کووید ۱۹)  واکسیناسیون را به عنوان شرط اجازه ورود به همه واحدهای دولتی و موسسات بخش خصوصی ، از جمله مجتمع های تجاری ، رستوران ها و سایر فعالیتهای تجاری و همچنین شرکت در رویدادهای فرهنگی و ورزشی و سایر فعالیتها تصویب کرد.

این کمیته همچنین مقرر کرد که کسانی که از راههای زمینی ، دریایی و هوایی وارد کشور می شوند باید دو دُز از یکی از واکسن های تأیید شده در سلطنت عمان (برای افراد ۱۸ سال به بالا) را دریافت کرده باشند.

این کمیته همچنین تصمیم گرفت تا با توجه به سازوکاری که توسط وزارت آموزش و پرورش اعلام می شود ، چارچوب کلی عملکرد مدارس در طول سال تحصیلی آینده را تصویب کند و بر لزوم رعایت همه اقدامات احتیاطی تاکید کرد.

خطرات امتناع از واکسیناسیون

«فهد العنزی»، رئیس کمیته صدور گواهینامه سازمان بهداشت جهانی در کویت، در مورد مناقشه حاکم بر کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس در مورد امتناع از واکسیناسیون، تأکید می کند که واکسیناسیون تنها راه حل مقابله با ویروس کرونا در زمان کنونی و برای سلامتی همگانی ضروری است.

العنزی در گفتگو با پایگاه خبری «الخلیج آنلاین» گفت: امتناع شهروندان از دریافت واکسن کرونا به این معنی است که این بیماری برای مدت طولانی در جوامع ما باقی می ماند و باعث گسترش آن و مرگ و میر می شود.

وی افزود: در صورتی که ۷۰ درصد از مردم کشورها واکسن دریافت نکنند و مصونیت جمعی ایجاد نشود ،  کشورها همچنان از این بیماری رنج می برند و انتقال ویروس ادامه خواهد یافت ، بنابراین واکسن لازم است.

وی تاکید کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس به شهروندان خود اجازه نخواهند داد تا از تزریق  واکسن خودداری کنند زیرا آنها به دنبال از بین بردن ویروس و پایان دادن به آثار بهداشتی ، اقتصادی و اجتماعی آن هستند.

سازمان بهداشت جهانی پیشتر تأکید کرده بود که امتناع از واکسن، با وجود در دسترس بودن آن، یکی از بزرگترین تهدیدها برای سلامت جهانی است.

این سازمان تأیید کرد که سالانه ۳ میلیون نفر به دلیل خودداری از واکسن جان خود را از دست می دهند و این تعداد می تواند بسیار بیشتر باشد.

با اینحال هنوز بسیاری از مردم سراسر جهان از جمله منطقه خلیج فارس، به دلیل ابهام ها و عدم شفافیت در برنامه ها و ضعف تبلیغات هم از سوی سازمان بهداشت جهانی و هم دولت ها، در برابر واکسیناسیون مردد هستند و در مقابل آن مقاومت می کنند.