رزمایش مشترک روسیه و چین در دریای ژاپن با حضور کشتی‌های جنگی دو کشور روز پنجشنبه کلید خورد.

به نوشته روزنامه «گلوبال تایمز»، پکن در این رزمایش دریایی برای اولین بار از ناوشکن پیشرفته جدید تیپ ۰۵۵ خود استفاده کرده است.

این روزنامه چینی به نقل از کارشناسان نوشت، این رزمایش نه‌تنها سطح بالای اعتماد راهبردی دو طرف را به نمایش می‌گذارد، بلکه در بحبوحه تلاش غرب برای ایجاد اتحادهایی همچون «پیمان چهارگانه» و توافق همکاری استرالیا، آمریکا و انگلیس، توان مقابله مشترک پکن و مسکو با تهدیدات امنیتی دریایی و محافظت از صلح و ثبات منطقه را تقویت می‌کند.

ارتش روسیه و چین در خلال این رزمایش، ارتباطات نظامی، عملیات مین‌روبی، دفاع هوایی، شلیک به اهداف دریایی، مانور مشترک و مأموریت‌های مشترک ضد زیردریایی را تمرین کردند.

این رزمایش طبق برنامه سالانه و با برنامه‌ریزی قبلی برگزار شد و نهمین رزمایش در نوع خود از سال ۲۰۱۲ محسوب می‌شود. در این رزمایش، ارتش آزادی‌بخش چین برای اولین بار از ناوشکنی ده هزار تُنی استفاده کرد.

 مکان رزمایش مشترک روسیه و چین

به نوشته گلوبال تایمز این ناوشکن «تیپ ۰۵۵» برای سومین بار از آغاز سال ۲۰۲۱ وارد دریای ژاپن شده که اولین بار آن فروردین و دومین بار مرداد امسال انجام شد.

آمریکا در تلاش برای ارعاب چین به دفعات با کشورهای منطقه مبادرت به برگزاری رزمایش کرده و با ادعای ایجاد امنیت در تردد دریایی، حضور غیر قانونی در این منطقه دارد. 

علاوه بر این، روسای دولت آمریکا، انگلیس و استرالیا ماه گذشته قرارداد همکاری ساخت زیردریایی اتمی را امضا کردند که از دید چین، تهدیدی برای صلح و ثبات در حوزه اقیانوس هند-آرام است.

«نیکلای پاتروشف» رئیس شورای امنیت روسیه در آن زمان هشدار داد، توافق نظامی اخیر آمریکا، انگلیس و استرالیا علاوه بر چین، اقدامی خصمانه علیه روسیه است.