یک مقام حقوقی می‌گوید دادگاهی در میانمار ، ۴ سال دیگر به حکم زندان آنگ سان سوچی ، رئیس برکنار شده حزب حاکم این کشور، اضافه کرد. سوچی به واردات غیرقانونی و داشتن دستگاه‌های واکی تاکی (یک وسیلهٔ قابل حمل است که امواج رادیویی را به صورت دو طرفه مخابره می‌کند) و نقض محدودیت‌های کرونا متهم است.

ماه گذشته، زاو مین تون، سخنگوی وزارت امور خارجه میانمار گفت: سوچی بر اساس بند ۵۰۵ قانون به دو سال حبس و بر اساس قانون بلایای طبیعی به دو سال حبس دیگر محکوم شد.

وی با بیان اینکه وین مایینت، رئیس جمهور سابق این کشور نیز به همین اتهامات به چهار سال زندان محکوم شد، بدون اشاره به جزئیات از اتهامات دیگری این متهمان خبر داد.

حزب اتحادیه ملی دموکراسی به ریاست سوچی در فوریه سال گذشته توانست با کسب ۸۳ درصد آراء در انتخابات مجلس پیروز شود. ارتش میانمار نتیجه این انتخابات را نپذیرفت و اعلام کرد در روند آن تقلب صورت گرفته و باید دوباره برگزار شود. همین امر موجب آغاز اختلافات داخلی و در نهایت کودتای نظامی در این کشور شد. رئیس دولت میانمار پس از تسلط نظامی در این کشور در فوریه ۲۰۲۱ در حبس خانگی قرار گرفت و نیرو‌های مسلح او و حزبش را به تقلب و فساد متهم کردند.

۴ سال دیگر به حکم زندان آنگ سان سوچی اضافه شد

آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل سال ۱۹۹۱، تا زمان کودتای نظامی در فوریه ۲۰۲۱، رئیس دولت غیرنظامی میانمار بود. تصرف نظامی در این کشور منجر به موجی از اعتراضات مدنی شد که در جریان این اعتراضات بیش از ۱۱۸۰ نفر در درگیری با نیرو‌های نظامی کشته شدند.