وزارت خارجه‌ دولت موقت طالبان اعلام کرد، سفیر پاکستان در کابل را در رابطه با حملات این کشور به مناطق مرزی افغانستان، احضار کرده است.

طالبان این حملات را محکوم و بر جلوگیری از تکرار آن تأکید کرده‌اند.

بر اساس اعلام این وزارت، مولوی متقی، سرپرست این وزارت به سفیر پاکستان گفته که ادامه‌ حملات به خاک افغانستان، روابط دو طرف را تیره می‌کند و «زمینه سوء استفاده‌ بدخواهان و مغرضانه را فراهم خواهد کرد که عواقب ناگواری در پی‌خواهد داشت».

احضار سفیر پاکستان توسط وزارت خارجه‌ طالبان

وزارت خارجه‌ طالبان همچنین افزوده که نامه‌ اعتراضی خود را به سفیر پاکستان تحویل داده است تا آن‌را به رهبران کشورش برساند.

نظامیان پاکستانی مناطق مرزی افغانستان در ولایت‌های کنر و خوست را هدف حملات هوایی و توپخانه‌ای قرار داده‌اند.

منابع محلی در ولایت کنر می‌گویند که در حملات توپخانه‌ای پاکستان در ولسوالی شلتن این ولایت، شش نفر از جمله یک زن و پنج کودک جان باخته‌اند.

همچنین منابع در ولایت خوست می‌گویند که نیروهای پاکستانی شب گذشته چهار روستا را در شهرستان سپیره این ولایت بمباران کرده‌اند.

مستغفر گربز، سخن‌وی فرماندهی امنیتی طالبان در خوست به اطلاعات روز گفت که روستاهای «مندته»، «امیر سپر»، «پڅې میلې» و «شکوڼی» بمباران شده است.

گربز افزود که این حمله تلفات نیز برجای گذاشته است؛ اما آمار آن مشخص نیست.

یک منبع محلی نیز اعلام کرد که حمله خوست دست‌کم ۲۰ نفر کشته و یا زخمی شده‌اند.

مقام‌های پاکستانی تاکنون در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

همزمان گزارش شده است که پاکستان نیز کاردار طالبان برای سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را احضار کرده است.

پاکستان مدعی است که حمله اخیر طالبان پاکستانی علیه نیروهای ارتش این کشور در وزیرستان شمالی که منجر به‌ کشته‌شدن هفت نفر شده، از خاک افغانستان صورت گرفته است.