یون سوک یول، امروز سه شنبه در سخنرانی تحلیف خود پس از ادای سوگند در مقابل پارلمان گفت: برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی یک تهدید است، اما اگر پیونگ یانگ به خلع سلاح هسته‌ای متعهد باشد، آماده ارائه یک طرح اقتصادی جسورانه به آنها هستیم.

رئیس جمهور جدید کره جنوبی درباره برنامه خود برای مشارکت مجدد یا ارائه مشوق‌های اقتصادی به شمال توضیح بیشتری نداد. اما مشاور امنیت ملی او، کیم سونگ هان، در طول مبارزات انتخاباتی به رویترز گفت که دولت یون در روز‌های اولیه نقشه راهی را طراحی خواهد کرد که در آن پیونگ یانگ بتواند به سرعت در ازای اقدامات خلع سلاح هسته‌ای، تخفیف تحریم‌ها یا کمک اقتصادی دریافت کند. 

به گزارش رویترز، یون، ۶۱ ساله، هنگام روی کار آمدن با دو مشکل بزرگ روبرو خواهد شد: یک کره شمالی که سلاح‌های جدید آزمایش می‌کند و تورمی که تهدیدی برای تضعیف بهبود اقتصادی سئول پس از گذشت دو سال از شیوع کروناست.

یون خط مشی سخت تری را در قبال کره شمالی اعلام و درباره حمله قریب الوقوع این کشور هشدار داد و گفت: توانایی بازدارندگی سئول را در برابر پیونگ یانگ تقویت می‌کند و اگر کره شمالی به خلع سلاح هسته ای پایبند نباشد همگام با جامعه بین المللی برای تحریم ها علیه او اقدام می‌کند.

به گفته یون، برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای کره شمالی نه تنها تهدیدی برای امنیت ما بلکه تهدیدی برای شمال شرق آسیا نیز به حساب می آید اما درب گفتگو با پیونگ یانگ همچنان باز خواهد بود تا بتوانیم این تهدید را به طور مسالمت‌آمیز حل کنیم.

همانطور که مقامات آمریکا و کره جنوبی هشدار دادند، در صورتی که کره شمالی اولین آزمایش هسته‌ای خود را در پنج سال گذشته انجام دهد، یون ممکن است با یک بحران امنیتی روبرو شود، زیرا کره شمالی در ماه مارس مهلت قانونی آزمایش موشک‌های دوربرد را در سال ۲۰۱۷ شکست.

برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی یک تهدید است

یون  در یک انتخابات فشرده در ماه مارس به عنوان پرچمدار اصلی حزب محافظه کار قدرت خلق پیروز شد.