پایگاه خبری آکسیوس در گزارشی نوشت: اروپایی‌ها پس از تاثیرات ناشی از کاهش واردات نفت و گاز از روسیه دیگر نیازی به یادآوری اینکه در یک بحران عمیق انرژی زندگی می‌کنند، نداشتند. پس از آن موج گرمای شدید در سراسر جهان مخصوصا پایتخت‌های اروپایی به مشکلات پیشین آنها افزود و قیمت‌های برق را به بالاترین حد ممکن رساند.

بر اساس گزارش ریستاد انرژی، در فرانسه و ایتالیا میانگین قیمت‌های هفتگی در پنج هفته گذشته سه برابر شده است. 

مساله این است که محدودیت توانایی اروپا در تقویت اقتصاد خود نه تنها به رشد این قاره آسیب می‌زند بلکه می‌تواند بر روی رشد شرکای اقتصادی مانند آمریکا تاثیر بگذارد.   

طبق داده‌های گروه اوراسیا، انتقال گاز طبیعی روسیه به اروپا به یک سوم یک سال گذشته رسیده است.

شرکت صنایع شیمیایی ب‌.آ.اس.ف آلمان هشدار داده است که در صورت قطع کامل گاز روسیه هیچ راه حل کوتاه مدتی برای جایگزینی آن وجود ندارد. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد که بدترین سناریو (قطع کامل گاز روسیه) می‌تواند بیش از ۲ درصد تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را از بین ببرد. 

برخی از کشورها می‌توانند وضعیت بدترین نسبت به سایرین داشته باشند. مجارستان، جمهوری اسلواکی و جمهوری چک می‌توانند طبق تخمین صندوق بین المللی پول با کاهش ۶ درصدی تولید ناخاص داخلی روبرو شوند.

تحلیلگران شرکت بانکداری «گلدمن ساکس» پیشتر افزایش احتمال رکود اقتصادی اتحادیه اروپا، از جمله رکود کامل در آلمان را به علت بدتر شدن چشم انداز عرضه گاز از جانب روسیه پیش بینی کردند.

گلدمن ساکس در یادداشت تحقیقاتی اخیر خود نوشت: کاهش مداوم در این نهاده‌های انرژی حیاتی به‌طور قابل‌توجهی بر تولیدهای اروپایی، به‌ویژه صنایع وابسته به انرژی مانند مواد شیمیایی، ماشین‌آلات، مواد غذایی و نوشیدنی‌ها تأثیر می‌گذارد.

بحران انرژی اروپا و تاثیر منفی بر رشد اقتصادی آمریکا

تحلیلگران معتقدند که افزایش هزینه‌های گرمایش خانه بر مصرف اروپا تاثیر می‌گذارد، از آنجاییکه تورم بالاتر خرید کالاها و خدمات غیر انرژی را به حاشیه می‌برد. از همین رو این موسسه انتظار سر ریز احتمالی در اقتصاد ایالات متحده را دارد زیرا ۲۸ درصد صادرات آمریکا راهی اروپا می‌شود و ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

روسیه روز پنجشنبه پس از یک دوره تعمیرات ۱۰ روزه، انتقال گاز به کشورهای اروپایی را از سر گرفت و پس از آن قیمت‌های گاز در اروپا تا حدود ۶ درصد کاهش پیدا کرد. پس از قطع جریان گاز به سمت اتحادیه اروپا این نگرانی به وجود آمده بود که شاید مسکو برای تنبیه غرب مجدد صادرات گاز به اروپا را متوقف کند.