تنش‌ها در روابط مسکو و تل‌آویو همچنان خبرساز است و «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه (امروز) اظهارنظر تازه‌ای در این باره کرده است.

روابط روسیه و رژیم صهیونیستی که پیش از این در نتیجه مواضع این رژیم در قبال جنگ اوکراین متشنج شده است، در نتیجه دستور مسکو برای بستن «آژانس یهود» در روسیه وارد مرحله‌ای تازه از تنش‌ها شده است.

طبق گزارش منابع رسانه‌ای در روسیه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در جریان یک برنامه پخش زنده در شبکه‌های مجازی درباره تنش‌ها با رژیم صهیونیستی صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک و شبکه راشا تودی، ماریا زاخاروا در صحبت‌های امروز خود، از مواضع رژیم صهیونیستی در قبال جنگ روسیه و اوکراین انتقاد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تصریح کرد: «وقتی موضع (تل‌آویو) کاملا در مسیر حمایت از اوکراین ترسیم بشود و البته نه به حمایت از مردم اوکراین بلکه در حمایت از رژیم کی‌یف ترسیم شود و کاملا با صدای وحشیانه و عجیب و غریب غرب همخوانی داشت که این واقعا سؤالاتی را ایجاد کرد».

این مقام ارشد مسکو همچنین اعلام کرد که ادبیات و لفاظی مقام‌های رژیم صهیونیستی، «کاملا جانبدارانه و غیرسازنده» بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماتیک روسیه درباره تنش‌ها بر سر دستور مقام‌های مسکو برای بستن «آژانس یهود» در روسیه هم صحبت کرد و خبر داد، سرنوشت این موضوع به تصمیم وزارت دادگستری روسیه بستگی دارد.

ماریا زاخاروا تصریح کرد: «این سوال مربوط به وزارت دادگستری (روسیه) است. بنا بر اطلاعاتی که من دارم این یک موضوع حقوقی است».

طی روزهای اخیر مقام‌های رژیم صهیونیستی بارها درباره دستور دولت روسیهب رای بستن آژانس یهود صحبت کرده و «یائیر لاپید» نخست‌وزیر این رژیم هم درباره تبعات این موضوع بر روابط تل‌آویو و مسکو حرف زد.

طبق گزارش‌ها، وزارت دادگستری روسیه اوایل ماه میلادی جاری نامه‌ای را به آژانس یهود ارسال کرد که روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» مدعی است به دست آن رسیده بود.

طبق گزارش این رسانه اسرائیلی، یک منبع دیپلماتیک ارشد صهیونیست گفت که روسیه آژانس یهود را به جمع‌آوری غیرقانونی اطلاعات در مورد شهروندان روسیه متهم کرده است.

روسیه: اسرائیل حامی رژیم کی‌یف است

وزارت دادگستری روسیه حدود سه هفته پیش پیامی هشدارآمیز برای آژانس یهود ارسال کرد و به این سازمان درباره نقض قوانین روسیه هشدار داد چراکه آژانس یهود پایگاه‌ داده‌ای درباره افرادی که احتمالا به اراضی اشغالی مهاجرت کنند،‌ در اختیار دارد. با این حال، آژانس یهود مدعی است که این مسئله مربوط به نظارت مسئولان روسیه است که از چند سال پیش تاکنون ادامه دارد و پس از رایزنی‌هایی تلفنی حل و فصل خواهد شد.

در این فضای متشنج در روابط تل‌آویو و مسکو، کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی خبر داد که روسیه به مقامات این رژیم اطلاع داده که از نخست‌وزیر شدن یائیر لاپید ناراضی است و تعیین او ممکن است به روابط دوجانبه آسیب برساند.

این شبکه صهیونیستی همچنین خبر داد که علت نارضایتی مقام‌های مسکو از یائیر لاپید اظهارات او درباره جنگ روسیه و اوکراین بوده و سفیر روسیه در فلسطین اشغالی تأکید کرده که ماندن لاپید در منصب نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی ممکن است در روابط دو طرف دشواری‌هایی ایجاد کند