موشک اس-۳۰۰ اوکراینی به لهستان برخورد کرده است

وزارت دفاع روسیه امروز (چهارشنبه) با رد برخی ادعاها مبنی بر شلیک موشک به جنوب لهستان، گفت این حادثه بر اثر برخورد موشک پدافندی اوکراین رخ داده است.

 

این وزارتخانه با صدور بیانیه‌ای توضیح داد: «کارشناسان ما، قطعات لاشه موشک سامانه پدافندی اس-۳۰۰ متعلق به اوکراین را در تصاویر محل انفجار در لهستان شناسایی کرده‌اند».

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، در این بیانیه آمده است: «اظهارات منابع مختلف اوکراینی و مقامات خارجی مبنی بر سقوط ادعایی موشک‌های روسی در روستای پرژوودوف اقدام تحریک‌آمیز عامدانه با هدف تشدید تنش‌ها است».

وزارت دفاع روسیه درباره عملیات هوایی روز گذشته علیه اوکراین نیز اعلام کرد: «حملات با دقت بالا فقط به اهدافی در خاک اوکراین و در فاصله بیشتر از ۳۵ کیلومتر با مرز با لهستان انجام شده است. علاوه بر این، در جریان گلوله باران دیروز، هیچ حمله‌ای به کی‌یف صورت نگرفت».

این وزارتخانه همچنین افزود: «تمام ویرانی‌هایی که رژیم اوکراین در مناطق مسکونی کی‌یف نشان داد، پیامد مستقیم سقوط و خود-تخریبی موشک‌های ضد هوایی شلیک‌شده توسط سربازان اوکراینی از سامانه‌های پدافندی واقع در داخل شهر است».

موشک اس-۳۰۰ اوکراینی به لهستان برخورد کرده است

در این بیانیه همچنین اشاره شده که پدافند هوایی روسیه طی یک روز اخیر، سه فروند هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را در مناطق دونتسک و لوهانسک و همچنین ۱۱ راکت توپخانه‌ای را در منطقه خرسون ساقط کرده است.

به نوشته ریانووستی، وزارت دفاع روسیه در ادامه گفت: «در مجموع از آغاز عملیات ویژه نظامی تاکنون موارد زیر منهدم شده است: ۳۳۳ فروند جنگنده، ۱۷۷ بالگرد، ۲۵۱۴ هواپیمای بدون سرنشین، ۳۸۸ سامانه موشکی ضد هوایی، ۶۶۴۴ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی رزمی».

این وزارتخانه همچنین تصاویری از حمله موشکی نیروی هوافضای روسیه از طریق کشتی‌های جنگی به سامانه‌های فرماندهی و کنترل ارتش و زیرساخت‌های انرژی اوکراین را منتشر کرد.

مقامات آمریکایی می‌گویند یافته‌های اولیه نشان می‌دهد که موشک برخورد کرده با لهستان، توسط نیروهای اوکراینی برای رهگیری موشک‌های روسی شلیک شده بود.

عصر چهارشنبه بود که رسانه‌های لهستانی ادعا کردند موشک شلیک شده توسط روسیه به روستایی در جنوب این کشور برخورد کرده و بر اثر آن دو نفر جان خود را از دست دادند.