به گزارش افکارنیوز،

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت یادداشتی را به قلم «رابرت فیسک» تحلیل‌گر خاورمیانه منتشر کرد که در آن با اشاره به اظهارنظرهای کلیشه‌ای درباره جنایات آل سعود و کلمات تکراری این نوع برخورد را تأسف‌آور خواند.

فیسک در ابتدای این یادداشت تصریح کرد که انگلیس با ملایم‌ترین کلمات ممکن، محکومیت نسبت به اقدام اخیر عربستان و اعدام 47 مخالف آل‌سعود را ابراز کرد.

وی افزود: «به نظر می‌رسد تنها 6 نفر از فرماندهان ما در حال کمک کردن به سعودی‌های سنی برای قتل شیعیان یمنی هستند. آن‌ها [فرماندهان انگلیسی] در یمن نیستند و تنها به انتخاب اهداف بمباران کمک می‌کنند؛ و این اهداف تاکنون بیمارستان‌ها، مراکز خرید، جشن عروسی و ساختمانی مقابل سفارت ایران در صنعا بودند.»

فیسک تصریح کرد: «می‌دانید، آنطور که وزیر دفاع می‌گوید، آن‌ها فقط دارند به همتایان سعودی خود کمک می‌کنند که "قواعد جنگی را رعایت کنند".»

در ادامه یادداشت آمده است «قواعد سعودی لزوما مانند قواعد ما نیستند، گرچه پهپادهای قاتل شهروندان انگلیسی، فضای زیادی برای جنگجویان بریتانیایی در ریاض باز کرده‌اند. وقتی گزارش دیده‌بان حقوق بشر را می‌خوانم، نمی‌توانم جلوی خنده‌ام را بگیرم. بله،‌ او به ما گفت که سعودی‌ها اقدامات خشونت‌آمیز متعددی در نقض قوانین جنگ در یمن مرتکب می‌شوند و انگلیسی‌ها با کمک به سعودی‌ها و افزایش قابلیت آن‌ها برای ادامه جنگی که جان غیر نظامیان بسیاری را گرفته، همکاری نزدیکی با عربستان دارند. وی همچنین گفت که چنین اقدامی "تأسف بار و غیرقابل قبول" است.»

فیسک در ادامه نوشت «تأسف‌بار و غیرقابل‌قبول، نشان‌دهنده استاندارد دوگانه ماست که وقتی دوستان ثروتمند سعودی ما دست‌هایشان به خون‌آلوده می‌شود، به کار می‌بریم. وقتی چیزی تأسف‌بار است به معنای این است که موجب ناراحتی ماست. ما را ناامید می‌کند. این بدین معناست که سعودی‌های خوب قدیم، ما را به‌سوی پایین سوق دادند تا از اصول اخلاقی پیشین آن‌ها به پایین سقوط کنیم.»

وی با ادامه انتقاد از همراهی انگلیس با عربستان، نوشته است: «این کلمات،‌ یعنی قابل تأسف و غیرقابل قبول، اوج انتقادی است که ما اجازه داریم انجام دهیم، چراکه اگر از این حد فراتر برویم، آنوقت باید از دیوید کامرون بپرسیم که چرا برای مرگ شاه قبلی این تئوکراسی عجیب و غریب، پرچم‌ها را نیمه افراشته کردیم.»

نویسنده مطلب ادامه داد: «دقیقا کلماتی با معنای مشابهی هفته گذشته همه جا پیچید وقتی‌ که "دانیال کازینسکی" نماینده حزب محافظه‌کار و عضو کمیته روابط خارجی پارلمان انگلستان که ریاست همه احزاب پارلمان انگلیس در گروه عربستان سعودی را برعهده داشت، در گفت‌وگویی تلویزیون به سوال‌هایی درباره 47 نفری که اعدام شدند و درباره سیاست‌های خشن ضد همجنس‌گرایی عربستان همچنین اقدامات خشونت‌آمیز این رژیم که سنت‌های مشترک وهابیت با داعش و طالبان پاسخ داد. وی گفت اعدام‌ها خیلی تأسف‌بار هستند؛ هدف قرار دادن غیرنظامیان کاملا غیرقابل قبول‌اند و مخالفت با ازدواج هم‌جنس‌گرایان سزاوار سرزنش هستند.»

وی تصریح کرد: «سر شرارد کوپرکولس یکی دیگر از سفرای پیشین که در میان دوستان سعودی با نام "ابو هنری" خطاب می‌شد، سال 2006 بحثی به راه انداخت که ممکن است امروز از جانب دیوید کامرون شنیده شود. وی آن زمان گفته بود "با روشی که مقامات عربستان سعودی نسبت به تهدید جدی تروریستی برخورد کردند، خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم. آن‌ها حوضچه مقابله با تروریسم را کوچک کردند." این همان روشی است که نخست‌وزیر ما در توجیه برای حمایت از عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل اکتبر گذشته به زبان آورد. وی در گفت‌وگو با شبکه 4 هم گفته بود که دلیل این حمایت،‌ اطلاعات مهم امنیتی است که در محافظت از ما کمک می‌کند.»

فیسک در ادامه یادآور شد 9 سال پیش، مساله رشوه‌ دادن میان مقامات سعودی و شرکت صنایع دفاعی و هوافضایی بریتانیایی رد و بدل شده بود که روزنامه فایننشال تایمز فاش کرد. «رابرت وردل» مسئول اداره مقابله با تخلفات مالی جدی انگلیس به دلیل هشدار نسبت به عکس‌العمل ریاض و قطع ارسال اطلاعات امنیتی به انگلیس، این پرونده را بست. به وردل هشدار داده شده بود که ادامه تحقیقات وی درباره رشوه مربوط به سعودی‌ها می‌تواند زندگی مردم بریتانیا را به خطر بیاندازد. نصیحتی که باید به «واردل» کنم از سوی «شرارد کوپر کولس» است که بعدها سفیر انگلیس در افغانستان شد و پیش از این در ریاض بود و برای مدت کمی به عنوان ریاست شرکت صنایع دفاعی و هوافضایی بریتانیا همکاری می‌کرد. مرد پیشین ما در ریاض اکنون دیگر رابطه‌ای با این شرکت ندارد اما جالب می‌شود اگر بدانیم که سعودی‌ها از فناوری این شرکت در بمباران غیرنظامیان یمن استفاده می‌کنند.»

فیسک در آخر نوشت «اما آرامش داشته باشید. این مساله هیچ نشانه‌ای از خشم و محکومیت یا نفرتی علیه عربستان سعودی یا حتی علیه کسانی که داخل خانه ما سر مردم را می‌زنند نیست. تمامی مشارکت‌های بریتانیا تأسف‌بار و غیر قابل قبول و ناراحت‌کننده و ناامیدکننده است. چیز بیشتری نمی‌توان گفت.»