به گزارش افکارنیوز،

 کمال خلف نویسنده نشریه "رأی الیوم" در مقاله‌ای به بررسی ششمین کنفرانس حمایت از فلسطین و اهداف و نتایج آن پرداخته است که از نظر خوانندگان می‌گذرد.

کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین که طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در تهران برگزار شد، یک حادثه معمولی نبود و هر کس در این اجلاس حاضر شد، قبل از اینکه پایش به فرودگاه امام خمینی برسد متوجه این موضوع می‌شد. از زمان ارسال دعوتنامه‌ها و قبل از سفرهای دوره‌ای حسین امیرعبداللهیان، شخصیت دیپلمات نزدیک به (امام) خامنه‌ای به چندین پایتخت که طی آنها با تنی چند از رهبران گروههای فلسطینی و تصمیم گیران، ملاقاتهایی را انجام داد، چنین احساس می‌شد که ایران نه برای کنفرانس، بلکه برای مرحله‌ای، خود را آماده می‌کرد.

مرحله‌ای که کاملاً متناسب با آنچه متخاصمان برای آن تدارک دیده بودند و از ماه گذشته نشانه‌های آن از تهدیدهای رئیس جمهور آمریکا و دیدار وی با نتانیاهو گرفته تا همنوایی وزیر خارجه سعودی با وزیر امنیت اسرائیل در اجلاس امنیتی مونیخ بروز کرده، باشد.

بیانات رهبر جمهوری اسلامی ایران سید علی خامنه‌ای در روز اول کنفرانس، آنچه را که در ذهن جمهوری اسلامی خطور می‌کرد، نشان داد و اهداف کنفرانس را که به عنوان اعلام بیانیه پایانی کنفرانس در همان دقایق اول بود، بطور اختصار بیان داشت.

با مروری بر آنچه رهبر ایران بیان داشت مبنی بر اینکه « ایران می‌خواهد نقش گروههای فلسطینی را احیا کند و نقش جبهه مقاومت را با اسلحه، سیاست و کار مردمی فعال کند، می‌توان بر امر پی برد. آنچه در این زمینه جدید بود، اشاره آشکار به معیار کمک ایران، یعنی مقاومت بود و نه ایدیولوژیک «رهبر در سخنان خود از جناح‌های نظامی که معنی خاص خود را دارد، نام برد، مثلاً از سرایا القدس نام برد و در مرحله بعد از کتائب قسام یاد کرد و برای اولین بار از گردانهای ابوعلی مصطفی جناح نظامی چپ گرای خلق نام برد و بالاخره از کتائب شهدای اقصی که وابسته به فتح می‌باشد.

رهبران جبهه چپ گرای خلق که در ایران مورد توجه و اهتمام بسیاری بودنذ و نقش بارزی در کنفرانس ایفا کردند، این اشاره را به مثابه پیام حمایتی بزرگ و سرآغاز روابطی متمایز با ایران اسلامی تلقی کردند.

چنین به نظر می‌رسد که توجه و نگرش ایران به جبهه خلق سرآغاز دوران جدید فعالانه‌ای است و جبهه خلق در زمان مناسب به ایفای آن خواهد پرداخت.

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله در گفتگویی با «المیادین» به زمان مناسب مورد نظر اشاره کرد و گفت که نتایج کنفرانس تهران نیازمند به گذشت چند ماه است تا سرآغاز کارآمدی آن را لمس کنیم.

ابو احمد فواد معاون دبیرکل جبهه نیز گشایش و آمادگی جبهه را برای درک این مفهوم اعلام داشت.

اشاره دیگر (امام) خامنه‌ای در این سخنان این بود که هر جنبش فلسطینی که از خط مقاومت دور شود جنبش دیگری پرچم را به دست خواهد گرفت و آن را ادامه خواهد داد. بدین معنا که ایران می‌خواهد گزینه‌ها و همپیمانان خود را در عرصه فلسطین تنوع بخشد. تا همینجا به تفسیر خود اکتفا می‌کنم.

پس از اولین جلسه، بنا به گفته منابع فلسطینی، جلسه‌ای با حضور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و رهبران گروههای فلسطینی برگزار شد. هرچند که منابع مزبور از ذکر جزئیات آنچه در جلسه گذشته بود، خودداری کردند، ولی تنها به این موضوع اشاره داشتند که سلیمانی از گروههای فلسطینی درخواست کرد که چارچوب سیاسی گروهی خود را برای دریافت حمایت ایران در عرصه فلسطین چه در داخل و خارج مشخص کنند.

سلیمانی تاکید کرد که این چارچوبها جایگزینی برای سازمان آزادیبخش فلسطین نخواهد بود.سلیمانی به رهبران فلسطینی عملاً بیانات (امام) خامنه‌ای رهبر ایران و نیز آنچه را که ایران برای مرحله آینده می‌خواهد انجام دهد و اینکه چه چیزهایی از گروههای فلسطینی می‌خواهد تا بار دیگر مساله فلسطین به قدرت سابق خود برسد و اینکه در ردیف اولویت‌های منطقه قرار گیرد، را به منصه ظهور رساند.

حضور عاطف طروانه رئیس مجلس نمایندگان اردن به عنوان اولین حضور رسمی اردن در ایران پس از بسته شدن سفارت این کشور در تهران در پی تلاش تظاهر کنندگان برای آتش زدن ساختمان سفارت سعودی در اعتراض به کشته شدن حجاج ایرانی در مراسم حج سال گذشته، چشمگیر بود.

طروانه در پشت پرده از اظهارات احمد جبریل دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین فرماندهی کل که طی آن گفته بود چه ملک عبدالله دوم بخواهد یا نخواهد اردن باید در محور مقاومت باشد، بسیار خشمگین شده بود. طروانه خشم خود را اینگونه نشان داد که این سخنان را بی پاسخ نخواهیم گذاشت و به حساب جبریل خواهیم رسید.

برخی از افرادی که حضور داشتند از جمله فرماندهی جبهه خلق و معاون دبیر کل آن ابو احمد فواد، دخالت کرده و سعی داشتند که طروانه را آرام کنند و شعله بحران را خاموش کنند.

جنبش حماس بخاطر بسته بودن گذرگاه رفح و عدم امکان حضور هیات بزرگی از نوار غزه، از جمله رهبران این جنبش، در اجلاس تهران، با هیاتی از خارج در کنفرانس حضور یافت.

هیات حماس که سعی داشت به ندرت در رسانه‌های گروهی حضور یابد، نماینده آن، یعنی سامی ابو زهری نماینده حماس در الجزایر، شرط کرده بود که مصاحبه‌ها ضبط شده انجام شود و به صورت مستقیم پخش نشود.

دیگران نیز تحفظ داشتند در حالیکه اسماعیل رضوان از رهبران حماس بطور علنی و با قدرت از طریق ماهواره‌ها از نوار غزه در گفت‌وگویی شرکت کرد و پیام حمایت محکمی برای کنفرانس فرستاد و طی آن از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران و توجه و اهتمام آن به مساله فلسطین قدردانی کرد و بر آمادگی حماس برای مقابله با دشمنی اسراییل تاکید ورزید.

هیات جنبش جهاد اسلامی کامل بود؛ رمضان عبدالله دبیرکل، زیاد نخاله معاون وی و اعضای دفتر سیاسی همه از داخل و خارج و نیز رسانه‌های جنبش حضور داشتند. هیچ چیزی نتوانست عملکرد سیاسی و رسانه‌ای حرفه ای آنان را برهم زند مگر بیانیه‌ای که از سوی جنبش فتح در پاسخ به سخنان رمضان صادر شده بود، رمضان در سخنان خود سلطه را به ممانعت از مقاومت متهم کرده بود.

در پشت پرده رهبران جهاد می‌گفتند که بیانیه از سوی جنبش فتح نیست و ما می‌دانیم که چه کسی آن را نوشته و این موضع جنبش فتح نیست.

زیاد نخاله معاون دبیرکل برای دور کردن حقد و کینه‌ها، پیام وحدت بخشی را از طریق اظهاراتی که در حاشیه کنفرانس با کانال المیادین ایراد کرده بود، برای رهبران فتح ارسال کرد.

کنفرانس تهران که منحصر به نخبگان سیاسی فلسطینی و عربی نبود، بلکه تعداد زیادی از فرزندان اردوگاهها در سوریه، لبنان و اردن که بوسیله هواپیماهای اختصاصی ایران منتقل شده و مورد استقبال دوستانه و یاورانه قرار گرفته بودند، به پایان رسید، ولی برای مهمترین نتایج آن باید انتظار کشید.