به گزارش افکارنیوز،

ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرده است که اگر آمریکا دست از حمایت خود از نیروهای کرد سوریه برندارد، آنکارا برای اقدام در عفرین و سایر مناطق مرزی سوریه هیچ تردیدی نخواهد داشت.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی روزهای اخیر بارها نسبت به اقدام نظامی قریب الوقوع در عفرین هشدار داده است. این هشدارها پس از آن مطرح شده است که واشنگتن اعلام کرده است که برای تشکیل یک نیروی امنیت مرزی در شمال سوریه کمک و مشارکت خواهد کرد.

روز شنبه وبگاه "دیفنس پست" مطلبی را منتشر کرد که بر اساس آن سخنگوی ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش اعلام کرد که این ائتلاف در آموزش یک نیروی 30 هزار نفری در خاک سوریه مشارکت خواهد کرد. این نیروها قرار است در مناطقی که کنترل آن در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه است مستقر شوند و امنیت در طول مرزهای سوریه و ترکیه را بر عهده داشته باشند.

بخش عمده این نیروها را کردهای پی وای دی و پ ک ک تشکیل می دهند که از سوی ترکیه در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفته اند.

بکر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه در جمع خبرنگاران تاکید کرد: طرح آمریکا برای تشکیل نیروی امنیت مرزی در شمال سوریه یک تهدید برای امنیت ملی ترکیه ، تمامیت ارضی و امنیت شهروندان آن است. ما تاکید می کنیم که این یک اقدام بسیار اشتباه است. کاسه صبر و تحمل ترکیه لبریز شده و کسی نباید انتظار صبر و تحمل بیشتری از ترکیه را داشته باشد.

برخی نظامیان ترکیه بیش از 3 ماه است که پس از ورود به استان ادلب در شمال سوریه هنوز در این مناطق حضور دارند. این اقدام پس از توافق ترکیه با روسیه و ایران برای کاهش تنش و درگیری بین نیروهای مورد حمایت دولت سوریه و گروه های تروریستی و شورشی انجام شده است.

شورای امنیت ملی ترکیه نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که آنکارا اجازه تشکیل یک ارتش تروریستی را در طول مرزهای ترکیه نخواهد داد.

خبرنگار رویترز نیز گزارش داده است که ارتش ترکیه 9 فروند تانک را در یک پایگاه نظامی در شهر حاتای در نزدیکی مرز با عفرین مستقر کرده است.

بوزداغ افزود: وقتی امنیت مردم و کشور ترکیه زیر سئوال برود، زمانی که لازم باشد تا خطر و ریسک و تهدیدات علیه کشور از بین برود، ترکیه بدون تردید اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

وی بار دیگر از آمریکا خواست تا به حمایت غیرقابل قبول و غیرقابل توجیه خود از کردهای وای پی جی پایان دهد.

پی وای دی شاخه نظامی کردهای وای پی جی است. ترکیه بر این باور است که این گروه شعبه سوری کردهای پ ک ک است که بیش از 30 سال است با ترکیه در حال جنگ است.