به گزارش افکارنیوز،

آژانس صادرات تجهیزات نظامی روسیه، روسوبورون اکسپورت، روز چهارشنبه اعلام کرد این کشور سال ۲۰۱۷ حدود ۱۵ میلیارد دلار سلاح فروخته که در مقایسه با سال قبل تغییر چندانی نداشته است.

الکساندر میخییف مدیر کل روسوبورون اکسپورت در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه این آژانس «سال ۲۰۱۷ قرارداد‌هایی را به ارزش حدود ۱۵ میلیارد دلار با مشتریانی از ۵۳ کشور ثبت کرد» گفت: آن‌ها به روسیه امکان دادند جایگاه خود را در بازار جهانی تسلیحات حفظ کند.

فروش تسلیحات روسیه سال ۲۰۱۶ از ۱۵ میلیارد دلار به ۵۲ کشور فراتر رفت و سال ۲۰۱۵، چهارده و نیم میلیارد دلار بود.

طبق گزارش موسسه مستقل سیپری، آمریکا در دوره ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ با در اختیار داشتن ۳۳ درصد صادرات سلاح جهان در صدر قرار دارد.در همین حال  روسیه با ۲۳ درصد، چین ۶.۲ درصد و فرانسه ۶ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

میخاییف با اشاره به اینکه «به رغم فشار بی سابقه برخی کشور‌های غربی و شیوه‌های رقابتی که آن‌ها استفاده می‌کنند ما موفق شدیم به بازار‌های جدید خارجی نفوذ کنیم» بدون پرداختن به جزئیات به برخی شرکای جدید در منطقه آسیا - اقیانوس آرام و خاورمیانه (غرب آسیا) اشاره کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد دولت‌های خارجی بر اثر پیامد بازدارندگی قانونی که تابستان گذشته در کنگره تصویب شد و تجارت با ۳۹ شرکت تسلیحاتی روسیه را ممنوع کرد در حال انصراف از قرارداد‌های تسلیحاتی با روسیه هستند.