به گزارش افکارنیوز،

 شبکه تلویزیونی روسی ار.ب.کا بامداد روز شنبه اعلام کرد: آنتون گراشنکو عضو شورای مدیریت وزارت کشور اوکراین گفت: با توجه به اینکه مسکو دائما قراردادهای بین المللی را نقض می کند، کی یف تصمیم گرفته است به غیر از دیپلمات های روس، شرکت بقیه اتباع روسی در انتخابات را منع کند.

وی افزود: به عقیده وزارت خارجه اوکراین، این تصمیم مطابق با قوانین بین المللی است و تنها دیپلمات ها می توانند در رای گیری انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کنند.

گراشنکو گفت: اتباع روس می توانند در خاک روسیه به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری محبوب خود رای دهند.

پیشتر آرسن آواکوف وزیر کشور اوکراین اعلام کرده بود که سفارت روسیه در کی یف و سرکنسولگری این کشور در خارکوف، لووف و اودسا در روز انتخابات ریاست جمهوری روسیه (27 اسفند) اجازه استقرار صندوق رای گیری ندارند.

وی افزود: این تصمیم به این دلیل گرفته شده است که روسیه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در منطقه کریمه که دولت اوکراین آن را بخشی از خاک خود می داند، صرف نظر نکرد.

اوکراین از سال 2014 با روی کارآمدن دولتی غربگرا در کی یف، سیاست های خود با همسایه شرقی را تغییر و توسعه روابط با غرب را در اولویت کاری خود قرار داد.

الحاق منطقه کریمه به روسیه پس از برگزاری همه پرسی در این شبه جزیره که اکثر ساکنان آن به جدایی از اوکراین رای دادند و نیز وقوع مناقشه مسلحانه خونین در منطقه دونباس، سبب تیرگی روابط مسکو و کی یف شده است.

مجلس اوکراین به تازگی قانون همگرایی منطقه دونباس را تصویب کرد که در آن روسیه کشور متخاصم خوانده شده است.