به گزارش افکارنیوز،

ترامپ از اولین روزی که بر سر کار آمد چین را راحت نگذاشت خیلی فوری یک گفت و گوی تلفنی با 'تسای اینگ ون' رهبر تایوان انجام داد که خشم چین را بدون آنکه اقدامی تلافی جویانه ای علیه آمریکا داشته باشد، به دنبال داشت.

او پس از آن تلاش کرد تا روابط آمریکا را در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با تایوان افزایش دهد و از آنجا که در دریای جنوبی، پیشتر با چین روبرو شده بود، امیدوار بود که از این بخش نیز امتیازاتی از پکن بگیرد.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا البته پا را از این ها هم فراتر گذاشت او کوشید تا در کنار فروش های تسلیحاتی آمریکا به تایوان، روابط و مراودات مقام های آمریکایی و تایوانی را قانونی کند.

مجلس سنای آمریکا بدون توجه به هشدارهای مکرر چین، چند ماه نهایتا لایحه مسافرت های متقابل مقام های آمریکایی و تایوانی به دوطرف را تصویب کرد که باعث می شود هر مقامی در هر سطحی از دو طرف بتوانند آزادانه گفت و گو و بین دو طرف سفر کنند.

'لو کانگ' سخنگوی وزارت خارجه چین شب گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد امضای این قانون به شدت اصل یک چین را نقض می کند و به اصول روابط دو کشور آمریکا و چین ضربه می زند.

در این بیانیه آمده است: چین به شدت از امضای این لایحه ناراضی است و با آن مخالفت می کند ایالات متحده باید هرگونه روابط رسمی با تایوان را متوقف کند.

امضای این سند را باید به لایحه دیگری مبنی بر افزایش تعرفه های آمریکا بر روی واردات آلومینیوم و فولاد از چین و چند کشور دیگر نیز افزود لایحه ای که با امضای رییس جمهور آمریکا، اجرایی شد.

سال گذشته میلادی دولت آمریکا با فروش محموله تسلیحاتی جدیدی به تایوان به ارزش یک میلیارد و 420 میلیون دلار موافقت کرد.

چین، منطقه تایوان را که در سال 1949 (1328) در پایان جنگ داخلی از این کشور جدا شد، همچنان بر اساس قانون 'اصل یک چین' بخشی از خاک خود می داند.

مقام های چین و تایوان در سال 1992 (1371) به توافق رسیدند هر اقدامی در این منطقه و در روابط طرفین بر اساس اصل «چین واحد» باشد بر اساس این اصل، ‌چین و تایوان به یک کشور که همان سرزمین مادری است تعلق دارند.

بر اساس اصل 'یک چین' هر کشوری که دارای روابط رسمی با پکن است حق ندارد با مقام های تایوانی ملاقات کند.

اما تنش ها بین چین و تایوان از زمانی که «تسای اینگ ون» در سال 94 شمسی به عنوان اولین زن تایوانی از حزب حاکم دمکراتیک ترقی خواه رئیس حکومت تایوان شد، بالا گرفته است.

حزب او از نظر چین، دارای دیدگاه های استقلال طلبانه است و بخش هایی از اساسنامه آن از استقلال و منفک شدن تایوان از چین حمایت کرده است.