به گزارش افکارنیوز،

در نشست سه جانبه روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه، آنکارا خواستار تسریع روند سیاسی در سوریه شده است، به خصوص تشکیل کمیته‌ای برای نگارش قانون اساسی جدید سوریه به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای حل و فصل بحران در این کشور جنگ زده.

دولت سوریه فهرست نمایندگان خود برای نگارش قانون اساسی جدید را به فرستاده سازمان ملل ارائه نکرده است، ولی ترکیه از ر. وسیه و ایران خواسته است تا بر دمشق فشار وارد کنند. این مطلب را یک مقام وزارت خارجه ترکیه که نامش فاش نشده، اعلام کرده است.

وی در ادامه گفت: نظام سوریه تمایلی برای این اقدام ندارد. نظام سوریه کنترل خود بر غوطه شرقی را حفظ کرده است. این مقام ترکیه مدعی شد: هر زمان که یکی از طرف‌ها پیشروی زمینی دارد، نظام سوریه مذاکرات را به تاخیر می‌اندازد.

شرکت کنندگان در نشست سوچی روسیه در روز ۳۰ ژانویه به توافق رسیدند تا کمیته قانون اساسی سوریه را در ژنو تشکیل دهند و انتخابات دموکراتیک در این کشور برگزار شود.

استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در سوریه در نشست سوچی گفت: درباره اعضای کمیته قانون اساسی سوریه تصمیم گیری خواهم کرد و ۵۰ نفر را از دولت، مخالفان و گروه‌های مستقل انتخاب می‌کنم.

در نشست سه جانبه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران مخالفت تهران را با حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه اعلام کرده است.

این مقام وزارت خارجه ترکیه افزود: آنکارا اهداف خود از عملیات شاخه زیتون در شمال سوریه را در این نشست تشریح کرده و بر این مساله تاکید داشته است که ارتش آزاد سوریه در نهایت کنترل امنیت منطقه را در اختیار خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: ایران تلاش‌های امنیتی ما را درک می‌کند. آن‌ها رویکردی در قبال دسترسی به هماهنگی با نظام سوریه تا حد ممکن دارند. چیزی که آن‌ها می‌خواهند، حداکثر کردن مشروعیت نظام سوریه است.