به گزارش افکارنیوز،

بر این اساس از آغاز سال ۲۰۱۷ بیش از ۵۲ هزار ونزوئلایی وارد برزیل شدند که از جمله شامل استقرار حدود ۴۰ هزار تن در بوآ ویستا، مرکز ایالت مرزی رورایما می‌شود. کمیسیونر عالی پناهجویان سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرد، حدود ۲۵ هزار مهاجر جزو پناهجویان هستند و ۱۰ هزار تن توانستند ویزا‌های اسکان موقت بگیرند و مابقی در تلاش برای قانونی کردن شرایط‌شان هستند.

ویلیام اسپیندلر، سخنگوی این نهاد در یک کنفرانس خبری گفت: در شرایطی که میزان ورود ونزوئلایی‌ها افزایش می‌یابد، ما هم تلاش‌ها برای سرعت دادن به واکنش‌هایمان را افزایش می‌دهیم. طبق تازه‌ترین آمار‌های دولت برزیل، بیش از ۸۰۰ ونزوئلایی روزانه وارد این کشور می‌شوند. مردم بحران‌زده ونزوئلا همچنین به کلمبیا، شیلی، اکوادور، پاناما، آرژانتین و پرو هم می‌روند و تعدادی هم در ایالات متحده، اسپانیا، مکزیک و کاستاریکا درخواست پناهندگی داده‌اند.

دولت نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در کاراکاس با اعتراضات شدیدی بر سر تورم نجومی و کمبود مواد غذایی و دارویی حین پنجمین سال رکوردی که این دولت سوسیالیست تقصیر آن را به گردن خصومت غرب و سقوط بهای نفت می‌اندازد، مواجه است.

به گفته اسپیندلر، ونزوئلایی‌ها می‌گویند که از ناامنی، خشونت و گا‌ها فقدان درآمد گریزان هستند و بسیاری از آن‌ها در شرایط دریافت فوری غذا، پناهگاه و خدمات بهداشتی قرار دارند. این مقام تاکید کرد، کمیسیونر عالی پناهجویان سازمان ملل متحد در حال همکاری با مقام‌های برزیلی برای ثبت‌نام از ونزوئلایی‌هاست تا اطمینان حاصل شود آن‌ها اوراق مناسب برای دریافت حق کار و سایر فعالیت‌ها را تحویل می‌گیرند.

به گفته او، ۱۰ پناهگاه در بوآ ویستا با گنجایش هر کدام ۵۰۰ تن، افتتاح شده است، اما برخی از ونزوئلایی‌ها در خیابان‌ها زندگی می‌کنند. سخنگوی کمیسیونر عالی پناهجویان سازمان ملل متحد تاکید کرد تنها چهار درصد از درخواست ۴۶ میلیون دلاری این نهاد برای کمک به ونزوئلایی‌ها تامین شده است.