به گزارش افکارنیوز،

دولت سودان اعلام کرد که با عربستان سعودی توافقنامه‌ای به منظور تجهیز این کشور به فرآورده‌های نفتی به مدت پنج سال امضا کرده‌ است.

بنابر این گزارش اخیرا یک هیأت سودانی بنا به دعوت وزیر نفت عربستان به ریاض سفر کرد و در جریان این سفر توافقنامه‌ای بین دو طرف به منظور تجهیز سودان به فرآورده‌های نفتی به مدت پنج سال امضا کردند.

«عبدالرحمن عثمان» وزیر نفت سودان پس از بازگشت به سودان گفت که ما برای عقد قرارداد بلند مدت به عربستان سفر کرده بودیم که این امر نیاز به برخی اقدامات و همکاری با بانک توسعه عربستان دارد و این قرارداد پنج ساله است و سودان سالانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار تُن مصرف خواهد داشت.

امارات نیز سریعا هیأتی به ریاست «محمد شرف» معاون وزیر خارجه در امور اقتصادی به خارطوم اعزام کرد که گفت‌وگوهایی به منظور تقویت روابط اقتصادی و تجاری انجام دادند.

این تحرکات عربستان و امارات پس از آن آغاز شد که در داخل سودان انتقادها از ضعف حمایت‌های مالی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از سودان افزایش یافت و به دنبال آن دولت سودان اعلام کرد که استمرار مشارکت در ائتلاف علیه یمن را مورد بازنگری قرار می‌دهد.

ناظران معتقدند که عربستان و امارات در حال حاضر تمایل دارند که به هر نحوی نشده ارتش سودان نظامیان خود در یمن را حفظ نماید که علت این امر را باید در ۳ مورد زیر بررسی کرد:

مشارکت گسترده سودان در ائتلاف علیه یمن

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، خشم سودانی‌ها از ضعف حمایت مالی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از سودان از فوریه گذشته پس از آن آغاز شد که ارزش پول ملی این کشور در برابر دلار آمریکا به شدت اُفت کرد و سودان بیش از پیش وارد بحران اقتصادی شد در حالیکه این کشور از مارس گذشته تا کنون با بحران شدید در بخش فرآورده‌های نفتی مواجه است و همین امر انتقاد روزنامه‌نگاران و معارضان در داخل سودان را افزایش داد و آنها از عربستان به دلیل شانه‌ خالی کردن از وعده‌های خود در خصوص حمایت از سودان انتقاد کردند و به دنبال آن پارلمان سودان نیز شروع به انتقاد کرد و در نهایت چهارشنبه گذشته «علی محمد سالم» وزیر دفاع سودان اعلام کرد که دولت در حال ارزیابی نکات مثبت و منفی مشارکت در ائتلاف علیه یمن است.

به گفته «ماجد محمد» از روزنامه‌نگاران سودانی این تصمیم خارطوم باعث شد که عربستان و امارات به عنوان غنی‌ترین کشورهای نفتی برای حفظ سودان در یمن به تکاپو افتاده و اقدام به عقد قراردادهایی با این کشور کنند.

اگر چه سودان به طور رسمی شمار نظامیان خود در ائتلاف علیه یمن را اعلام نکرده است اما پیش از این نیز بارها اعلام کرده حاضر است ۶ هزار نظامی به یمن اعزام کند.

نزدیکی سودان و قطر

برخی تحلیلگران سیاسی معتقدند که در پرتو تنش به وجود آمده بین امارات و عربستان با قطر و افزایش حضور قطر در سودان به دنبال عقد قراردادی در خصوص بندر بورتسودان به عنوان بندر اصلی این کشور، امارات و عربستان نیز به تقویت روابط با خارطوم روی آوردند.

سودان و قطر ۲۶ مارس گذشته توافقنامه‌ای درباره بندر سواکن مشرف به دریای سرخ به ارزش چهار میلیارد دلار و نیز افتتاح خط دریانوردی بین این بندر و بندر حمد قطر امضا کردند.

نگرانی از تقویت روابط ایران و سودان

اگر چه از سال ۲۰۱۶ روابط ایران و سودان قطع شده است اما برخی تحلیلگران سیاسی بر این باورند که روابط سودان به طور نهایی با ایران قطع نشده است و هر لحظه زمینه ازسرگیری این روابط وجود دارد به خصوص اینکه سیاست خارجی سودان متغیر است و نمونه آن روی آوردن سودان به روسیه است در حالیمه این کشور همواره سعی داشته با آمریکا روابط خود را حفظ نماید.