به گزارش افکارنیوز،

ترامپ پیش از آغاز نشست جی -هفت به شدت امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا را مورد انتقاد قرار داده بود و ماکرون در جواب به سه توئیت ترامپ گفت:« قابل درک است که آقای ترامپ در تلاش برای تحقق وعده‌های انتخاباتی خود است و به انتقاد هم حساس شده ولی ما هم اتحاد خود را حفظ خواهیم کرد و در صورت لزوم گروه جدیدی با سایر اعضا تشکیل خواهیم داد».

گفته می شود که ترامپ بهره بالایی از ضریب هوشی می‌برد اما حرکات و اعمال وی نکته دیگری را بازگو می‌کند چون اگر وی از این موهبت بهره مند بود باید از انزوای وزیر خزانه داری خود در نشست «وزیران دارایی کشورهای عضو گروه هفت» که پیش از دیدار سران گروه هفت برگزار شده بود، درس عبرت می گرفت.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در نشست وزرای دارایی هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «جی۷» که در کانادا برگزار شد، در انزوا قرار گرفت. این خبر از سوی برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه اعلام شد. او گفت که دلیل انزوای آمریکا، اعمال تعرفه‌های جدید تجاری از سوی واشنگتن در قبال متحدانش است.

وزیر دارایی فرانسه با اشاره به این که تصمیم آمریکا برای افزایش تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم «از نظر قانونی نپذیرفتنی، از نظر سیاسی غیرمنصفانه و از نظر اقتصادی خطرناک است» گفت: «متاسفانه هم اکنون یک «جی ۶ » داریم، به همراه عضو هفتمی که آمریکاست و به تنهایی مقابل همه ایستاده و همه را در معرض بی‌ثباتی اقتصادی قرار داده است.»لومر اعلام کرد که هدف از انزوای آمریکا در این نشست، «سر عقل آوردن» آمریکایی‌ها بوده است.

او افزود که دولت آمریکا تا کنون هیچ «دلیل قانع‌ کننده‌ای» برای توجیه اعمال تعرفه‌های جدید ارائه نکرده است.اعمال تعرفه‌های جدید بر خشم اتحادیه اروپا بیش از گذشته افزوده است زیرا بروکسل پیش از این نیز به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران که شرکت‌های این اتحادیه را از همکاری تجاری با ایران باز می‌داشت، دچار مشکل شده بود.

وزیر دارایی فرانسه همچنین اعلام کرد که فرانسه قصد دارد استیون منوچین را تحت فشار بگذارد تا برای شرکت‌های فرانسوی معافیت‌های خاصی قائل شود؛ تا این شرکت‌ها بتوانند به همکاری‌های خود با ایران ادامه دهند.انزوای آمریکا در کانادا در حالی رخ داد که هنوز تصاویر التماس «نیکی هیلی» نماینده این کشور در سازمان ملل، به اعضای شورای امنیت و زانو زدن در کنار میز آن ها برای کسب موافقت با قطعنامه پیشنهادی واشنگتن در حمایت از رژیم صهیونیستی دست به دست می شود.

عکس معروف و توضیحات بولتون

اغلب رسانه های جهان برای به تصویر کشیدن انزوای آمریکا روی یک عکس که در آن تمامی اعضای گروه جی- هفت در یک طرف میز و دونالد ترامپ به تنهایی در سوی دیگر میز قرار گرفته، تمرکز کرده اند.

ترامپ پس از خروج از محل اجلاس جی - هفت با صدور بیانیه ای که تمرکز اصلی آن روی ایران بود به طور ضمنی به تنهایی آمریکا در عرصه بین الملل اشاره و اظهار کرد: طیف گسترده‌ای از تهدیدها برای امنیت ملی به بحث گذاشته شد، ازجمله تهدید ایران و کشورهای گروه هفت به کنترل بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران متعهد می‌مانند و بدون آن ها [کشورهای گروه هفت] یا همراه با آن ها، این بلندپروازی‌ها کنترل خواهد شد.اما «جان بولتون» مشاور امنیت ملی جنگ طلب آمریکا که اتفاقا وی نیز در این تصویر معروف دیده می شود با انتشار پیامی در توئیتر تلاش کرده تا به نوعی بر موضوع انزوای آمریکا در اجلاس سران جی- هفت سرپوش بگذارد.

وی در پیام خود در توئیتر که همراه با این عکس منتشر شده می نویسد: فقط یک اجلاس جی- هفت دیگر، جایی که سایر کشورها همانند همیشه انتظار دارند که آمریکا به عنوان بانک عمل کند اما رئیس جمهور این نکته را روشن کرد که دیگر این اتفاق نمی افتد.البته این توضیح بولتون خود گویای حقیقت است و مجموع تحولات انجام گرفته در نشست دو روزه جی- هفت و خروج آمریکا از بیانیه پایانی این نشست به خوبی وضعیت آمریکا در عرصه بین الملل را به تصویر می کشد.