به گزارش افکارنیوز،

«سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه در جلسه شورای وزیران دفاع کشورهای عضو جامعه همسود در «قیزیل» روسیه در حضور هیات نهادهای نظامی آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان سخنرانی کرد.

وی خاطرنشان کرد: مرزها، ارتباطات تاریخی، تهدیدات و همچنین اولویت‌های مشترک، تعاملات سودمند و ثبات منطقه‌ای به کشورهای جامعه همسود اجازه می‌دهد تا گفت‌وگوهای معتبری را در مورد مهم ترین موضوعات انجام دهند.

از آنجا که تروریسم بین المللی چالش اصلی کشورهای عضو جامعه هسمود به شمار می‌رود وضعیت در سوریه برای منطقه مهم است.

به گفته شایگو، با تلاش‌های روسیه و متحدان منطقه‌ای آن در مدت 3 سال خلافت دروغین داعش در قلمرو سوریه نابود و بخش عمده این کشور از دست ستیزه جویان آزاد شد اما تهدیدات تروریستی و اختلافات اقتصادی همچنان حفظ و آینده سوریه و برخی کشورهای همسایه را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

به باور وزیر دفاع روسیه کشورهای جامعه همسود می‌توانند در این منطقه به ایجاد زیرساخت‌ها کمک و تاثیر مثبتی بر روند حل و فصل سیاست داخلی این کشور بگذارند.

با این حال، چرا روسای نهادهای نظامی که سازندگی وظیفه اصلی و مستقیم آنان به شمار نمی‌رود در خصوص صلح در سوریه صحبت می‌کنند؟

بدیهی است که میان جنگ و صلح هیچ مرز مشخصی وجود ندارد و زندگی جاری در این منطقه در تمام سطوح جنبه نظامی دارد.

میدان صلح

جبهه بازسازی سوریه بسیار گسترده است و شامل پاک سازی این کشور از مین تا گشت در مناطق تنش زا و احیای اقتصادی می‌باشد.

چندی پیش رئیس جمهور روسیه گفته بود کمک‌های سازمان ملل به این کشور کافی نیست و تنها روسیه، ایران و ترکیه به مردم سوریه کمک‌های واقعی ارائه می‌کنند.

روشن است که بعد از هر جنگی میادین گسترده مین‌گذاری شده با نقشه‌های از دست رفته باقی می‌مانند.

مین‌ سال‌ها مردم غیر نظامی را در جریان کارهای کشاورزی و ساخت و ساز، تهدید خواهد کرد و وظیفه مین روبی اولویت بی قید و شرط بازگرداندن زندگی صلح آمیز به سوریه می‌باشد.

در اواخر سال 2017 میلادی مشارکت ارمنستان در عملیات بین المللی مین روبی سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

متخصصان ارمنی دارای تجربه غنی در این زمینه می‌باشند و در گذشته منطقه 10 هزار متر مربعی در مرز ارمنستان و آذربایجان را از مین پاکسازی کردند.

علاوه بر این در سوریه بیش از 100 هزار ارامنه به سر می‌برند و در اوایل درگیری در این کشور «ایروان» به 22 هزار مهاجر سوری را در قلمرو خود پناه داد.

برای ارمنستان کمتر از 3 میلیون نفری این رقم قابل توجه می‌باشد که البته پیوند خونی مهاجران سوری که در ارمنستان پناه بردند را نمی توان نادیده گرفت.

بهار سال 2014 میلادی در اوایل درگیری‌ها با تروریست‌ها برای شهر «کسب» سوریه که در آن تعداد زیادی از ارامنه به سر می‌برند در ایروان پیشنهاداتی برای اعزام ائتلاف نیروهای حافظ صلح به این منطقه ارائه می‌شد.

همزمان «بشار اسد» گروهی از نمایندگان پارلمان ارمنستان را در «دمشق» به حضور پذیرفت، اما آن موقع این موضوع از سوی دولت ایروان محدود شده بود اما با گذشت 4 سال بسیاری چیزها تغییر کرده است.

بنابر تجربیات بین المللی همکاری در زمینه پاکسازی میادین از مین متقابلا مفید است.

چنین خدماتی را دولت سوریه می‌تواند با نفت، گاز یا با ارز پرداخت کند.

حضور مین روبان مصر، ایران، چین، امارات متحده عربی، صربستان و ترکیه در عملیات بشردوستانه پاک سازی اراضی سوریه از مین تصادفی و بدون سود نیست.

مذاکرات با نهادهای دفاعی در حال انجام است، همکاری با خدمات مین روبی سازمان ملل ادامه دارد و باید گفت که 14 اداره، سازمان و صندوق‌های سازمان ملل در برنامه‌های مین روبی در 30 کشور مختلف جهان شرکت دارند.

تجربه زنده ماندن

به نظر می‌رسد که اکنون گلوله‌ها در سوریه به ندرت صدا می‌دهند و زمان فعالیت مین روبان رسیده است.

توافقنامه همکاری میان نیروهای مهندسی نیروهای مسلح کشورهای عضو جامعه همسود در زمینه مین روبی بشردوستانه در می سال 2014 میلادی توسط کشورهای آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین به امضا رسید.

نیروهای مسلح تعدادی از کشورهای همسود در 25 سال اخیر در جنگ‌های محلی، زیرساخت‌های نیمه خراب دولتی، رکود اقتصادی، کمبود همه چیز از غذا و لباس تا سقف بالای سر تجربه غنی برای بقا و زنده ماندن کسب کردند.

گشت مشترک مناطق تنش زا برای نظامیان ارمنستان، گرجستان و تعدادی دیگر از کشورهای شوروی سابق یک کار معمولی می‌باشد.

به اشتراک گذاشتن مهارت‌های آرایش اردوگاه‌های امن برای سلامت، کلینیک‌های سیار، چادر و غیره برای اقامت در اماکن تخریب شده، سیستم کشف و تصفیه آب برای نهادهای نظامی که در ماموریت شرکت خواهند کرد بسیار دشوار و پرهزینه است.

تعاملات بشردوستانه کشورهای عضو جامعه همسود در «اعلامیه آلماتی» از 21 دسامبر سال 1991 و «اعلامیه عشق آباد» در زمینه توسعه همکاری میان کشورهای عضو جامعه همسود از 24 دسامبر 1993 میلادی درج شده است.

با وجود برخی مشکلات و مناقشات این روند بیش از 25 سال است که ادامه دارد و سوریه میدان مناسبی برای اجرای توافقات بدست آمده می‌باشد.