به گزارش افکارنیوز،

«فاتح دونمز» وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «A Haber» اعلام کرد: پس از احداث نیروگاه‌های هسته‌ای «آق قویو» در مرسین و «سینوپ» در ساحل دریای سیاه، قصد داریم سومین نیروگاه هسته‌ای ترکیه را نیز بسازیم. این نیروگاه را در شهر تراکیا و با مشارکت چینی‌ها خواهیم ساخت.

«فاتح دونمز» با اشاره به تلاش‌های ترکیه برای کشف نفت و گاز در دریای مدیترانه اظهار داشت: نزدیک به 5 سال است که کشتی حفاری ترکیه در جستجوی نفت و گاز در دریای مدیترانه است. اطلاعات بسیار مهمی در این مدت به دست آورده‌ایم. ان‌شاءالله در سال جاری اولین حفاری عمیق انجام خواهد گرفت. کشتی و تجهیزات لازم برای این حفاری تأمین شده است و ظرف یکی و دو ماه آینده مرحله اجرایی آن آغاز خواهد شد. قصد داریم ذخایر هیدروکربن در دریای مدیترانه را فتح کنیم.

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه تصریح کرد: بسیاری از همسایگان ما در دریای مدیترانه به نفت و گاز دست یافته‌اند. نتایج تحقیقاتمان برای کشف این منابع بسیار مثبت بوده است. اولین حفاری را در سواحل آنتالیا انجام خواهیم داد و حفاری بعدی در مرسین خواهد بود.

وی ادامه داد: متأسفانه ترکیه برای تأمین نفت و گاز به خارج از کشور وابسته است. دعا می‌کنیم تا تلاش‌هایمان برای کشف نفت و گاز به نتیجه برسد، چراکه سرنوشت ترکیه را به کلی عوض می‌کند. به امید خدا نفت و گاز چه در دریا باشد چه در خشکی به آن دست خواهیم یافت.