به گزارش افکارنیوز،

 مذاکرات پاکستان برای خروج از لیست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی FATF از امروز آغاز می‌شود و تا 19 اکتبر ادامه خواهد داشت.

هیئت عالی رتبه  FATF از امروز به مدت 12 روز در پاکستان حضور خواهند داشت و با مقامات دولتی پاکستان از جمله وزیر دارایی، وزیر کشور، بانک دولتی و... دیدار خواهند کرد.

به گزارش وزارت دارایی پاکستان هیئت عالی رتبه FATF اقدامات اسلام‌آباد برای جلوگیری از پولشویی و پشتیبانی مالی از تروریست‌ها را بررسی خواهد کرد.

اگر پاکستان ظرف 15 ماه آینده نگرانیFATF را برطرف نکند نام این کشور به لیست خاکستری حامیان مالی تروریسم اضافه خواهد شد.

نام پاکستان در سال های 2012 تا 2015 بر اساس گزارش گروه بازنگری همکاری های بین المللی (ICRG) در لیست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت.

لازم به یادآوری است که دولت پاکستان به دنبال وام از صندوق بین المللی پول است که یکی از شرایط صندوق بین المللی پول برای دادن وام چند میلیارد دلاری به پاکستان خروج نام پاکستان از لیست خاکستری کارگروه ویژه اقدام مالی است.

زمزمه‌هایی مبنی بر مذاکره آمریکا و متحدان اروپایی این کشور با گروه ویژه اقدام مالی برای قرار گرفتن پاکستان در لیست خاکستری این نهاد یا کشورهای پرخطر مطرح شده است.

قرار است یک قطعنامه توسط کشورهای ایالات متحده، انگلیس، فرانسه و آلمان برای قرار گرفتن کشور پاکستان در حوزه کشورهای پرریسک و نیازمند احتیاط به گروه ویژه اقدام مالی ارائه شود.

«محمد فیصل» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، در این زمینه اعلام نموده است که FATF، تحت نفوذ برخی کشورها از جمله انگلستان، آمریکا و آلمان، می‌خواهد پاکستان را در لیست خاکستری قرار دهد.

مشخص است که آمریکا از FATF به عنوان یک ابزار فشار علیه کشورها استفاده می‌کند. FATF همانند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال تبدیل شدن به یک بازیچه در دستان دولتمردان آمریکا است.

چرا که علی‌رغم خارج شدن پاکستان از لیست کشورهای بیانیه عمومی گروه ویژه اقدام مالی اما به دلیل آنکه حاضر نشده است از سیاست‌های آمریکا پیروی کند، در خطر بازگشت به لیست خاکستری قرار دارد.