به گزارش افکارنیوز،

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، بار دیگر متحدان واشنگتن را به خاطر آنچه «محافظت بدونِ هزینه از آنها» خواند، مورد انتقاد قرار داد.

وی که در ادامه سفرهای تبلیغاتی خود به ایالت‌های مختلف آمریکا، این بار در جمع هوادارانش در آیووا سخن می‌گفت، برای چهارمین بار طی یکماه گذشته اعلام کرد که به ملک سلمان، پادشاه عربستان گفته است که باید هزینه محافظت نظامی آمریکا از کشورش را بپردازد.

دونالد ترامپ در این رابطه خطاب به هواداران خود گفت: «ما در ازای هیچ، از کشورهای ثروتمند حفاظت می‌کردیم. آیا به نظر شما، عربستان کشور ثروتمندی نیست؟!»

وی سپس ادامه داد: «من به پادشاه [عربستان] گفتم، ببخشید، شما ثروتمند هستید. اگر می‌خواهید ما از شما حفاظت کنم باید پول آن را بدهید.»

رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته نیز در جمع هواداران خود در ویرجینیای غربی با اشاره به تماس تلفنی خود با پادشاه عربستان اظهارات تحقیرآمیز مشابهی را درباره وابستگی عربستان به آمریکا به زبان آورد و گفت در این تماس تلفنی به ملک سلمان گفته مشخص نیست بدون آمریکا سرنوشت عربستان سعودی چه خواهد شد!

ترامپ در سخنرانی خود در آیووا متحدان آسیایی آمریکا را نیز از حملات خود بی‌نصیب نگذاشت. وی پس از انتقاد از حمایت نظامی رایگان آمریکا از عربستان گفت: «ژاپنی‌ها هم ثروت‌های زیادی از تجارت با ما به دست می‌آورند، آنها به ما میلیون‌ها دلار خودرو می‌فروشند اما ما اجازه نداریم خودروهایمان را برای فروش به آنجا بفرستیم.»

وی ادامه داد:  آنها (ژاپنی‌ها) موانع زیادی (گمرگی و تعرفه‌ای) اعمال می‌کنند ولی ما به ارتش آنها یارانه می‌دهیم. ما داریم ۷۰ درصد از هزینه ارتش آنها را پرداخت می‌کنیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اضافه کرد: «کره جنوبی هم کشور ثروتمندی است. چرا ما باید هزینه حفاظت از آن را در برابر کره شمالی پرداخت کنیم؟»

ترامپ در ادامه حملات لفظی خود به اتحادیه اروپا نیز گفت: «اتحادیه اروپا فقط برای این تشکیل شده که از ما سودجویی کند. آنها ظاهر زیبایی دارند اما در باطن، بی‌رحم هستند.» وی اضافه کرد: «ما از اتحادیه اروپا و ناتو حفاظت می‌کنیم اما آلمان فقط یک درصد (از تولید ناخالص داخلی خود) را [برای مقاصد دفاعی] هزینه می‌کند. در مقابل، ما برای حفاظت از اروپا ۴.۳ درصد هزینه می‌کنیم. این رقم‌ها وحشتناک هستند.»

وی چین را نیز طبق معمول هدف انتقادات خود قرار داد و گفت: «روابط تجاری غیرمنصفانه ما با چین طی چند سال گذشته باعث شده که این کشور میلیاردها دلار از تجارت با ما به جیب بزند اما دیگر این روند به پایان رسیده است.»