به گزارش افکارنیوز،

«باترجان اسداف» سفیر ازبکستان در مسکو گفت: طی 9 ماه گذشته سال 2018 میلادی 350 هزار گردشگر روسیه از این کشور بازدید کردند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی 1.3 برابر بیشتر است.

وی در مراسم رونمایی پتانسیل گردشگری ازبکستان در «نووسیبیرسک»  روسیه افزود: طی 9 ماه گذشته سال جاری میلادی تعداد گردشگران سفر کننده به ازبکستان به طور کلی تا 3 میلیون و 900 هزار نفر افزایش یافته است. فقط از روسیه طی 9 ماه تعداد گردشگران به 350 هزار نفر رسیده است. در حالیکه این شاخص در سال گذشته میلادی 270 هزار نفر بود.

اسداف خاطرنشان کرد: کمیته دولتی توسعه گردشگری ازبکستان در حال حاضر برای جلب گردشگران کارهای قابل ملاحظه ای را انجام داده و فقط در 9 ماه سال جاری میلادی در این کشور بیش از 190 آژانس گردشگری جدید آغاز به کار کردند، در حالیکه که در سال 2017 میلادی تعداد آنها فقط 128 اپراتور بود.

به گفته سفیر ازبکستان، این کشور صدور رژیم روادید را به طور قابل ملاحظه ای تسهیل کرد. علاوه بر این، هم اکنون شهروندان 101 کشور جهان می توانند تا 5 روز بدون روادید به تاشکند سفر کنند روسیه هم از آن جمله است.

هم اکنون روسیه یکی از بزرگ ترین همکاران اقتصادی و بازرگانی ازبکستان می باشد.

در حال حاضر در ازبکستان بیش از 961 واحد شرکت مشترک از جمله 810 شرکت مشترک و 151 شرکت با صد درصد سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران روسیه فعالیت می‌کنند. در ازبکستان نمایندگی 64 شرکت روسیه به ثبت رسیده است.

امروز در روسیه نیز بیش از 560 شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران ازبکی در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال 2017 میلادی در سطح 3 میلیارد و 650 میلیون دلار قرار گرفته است.

روسیه استقلال این کشوررا در تاریخ 20 مارس سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در همین روز بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.