به گزارش افکارنیوز،

 روزنامه عبری زبان هاآرتص در سایت خود نوشت، دلیلی که فعالان حوزه تحریم اسرائیل برای لغو مشارکت این رژیم در کنفرانس علمی آفریقای جنوبی مطرح کردند، قانون "کشور یهود" است.

با تصویب این قانون در ژوئیه گذشته، اسرائیل "کشور قوم یهود" شناخته می‌شود و این قانون نژادپرستانه اعراب ساکن اراضی اشغالی را به شهروندانی درجه دو تبدیل می‌کند.

طبق این قانون حق تعیین سرنوشت در اراضی اشغالی به صورت انحصاری به یهودی‌ها اختصاص می‌یابد.

طبق گزارش هاآرتص، این فعالان همچنین خواستار ممانعت از حضور پژوهشگران اسرائیلی در کنفرانس شده و اظهار کردند، در شرایطی که اسرائیل به نوار غزه حمله می‌کند و کرانه باختری را در اشغال خود دارد و نیز فعالان فلسطینی را به قتل رسانده و شکنجه کرده و حقوق فلسطینی‌هایی که اراضی‌شان را به اشغال درآورده، نادیده می‌گیرد، نمی‌توان درباره آشتی، همدلی و گذشت صحبت کرد.

قرار است کنفرانس یاد شده با عنوان "به رسمیت شناسی، جبران خسارت و آشتی" هفته آینده در دانشگاه استلنبوش که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آفریقای جنوبی است، برگزار شده و در آن درباره "آسیب‌های تاریخی و ملی" بحث و گفت‌وگو شود.

به نوشته هاآرتص، نهادهای فلسطینی تحریم و دیگر نهادها در آفریقای جنوبی پنج‌شنبه گذشته نامه‌ای را برای برگزارکنندگان این کنفرانس در دانشگاه استلنبوش ارسال کرده و در آن خواستار لغو مشارکت پژوهشگران اسرائیلی شدند.

هاآرتص افزود، گروه "یهودیان آفریقای جنوبی در حمایت از فلسطین آزاد" از جمله نهادهای پیوسته به کمپین جهانی تحریم اسرائیل نیز این نامه را امضا کرد.

این روزنامه عبری زبان در ادامه نوشت، قرار بود در این کنفرانس پژوهشگرانی از دو دانشگاه "بئر السبع" و "تل‌آویو" و دانشگاه عبری در قدس (اشغالی) نیز شرکت کنند که حضور آنها لغو شد.

هاآرتص در گزارش خود اشاره‌ای به تعداد این پژوهشگران نکرد.