به گزارش افکارنیوز،

پس از آنکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از امکان عبور هواپیما‌های این رژیم از حریم هوایی سودان خبر داد؛ منابع سودانی واکنش نشان دادند.

عبدالحافظ عبدالرحیم سخنگوی هواپیمایی سودان گفت: هواپیما‌های اسرائیلی بدون مجوز از حریم هوایی سودان عبور نخواهند کرد. هیچ هواپیمایی نمی‌تواند جز با اجازه وزارت خارجه و سازمان هواپیمایی سودان از حریم هوایی ما عبور کند. براساس قانون بین المللی کشور‌ها باید به منظور سلامت بین المللی اجازه عبور و مرور بدهند و مخالفت با آن تضمین کننده سلامت هوایی نیست. در صورت مخالفت هیچ هواپیمایی نمی‌تواند از حریم هوایی کشوری عبور کند.

وی افزود: اگر هواپیما‌های اسرائیلی قصد عبور از حریم هوایی سودان را داشته باشند این به وزارت خارجه سودان مربوط می‌شود. هیچ هواپیمایی بدون مجوز وزارت خارجه سودان اجازه عبور از فرودگاه خارطوم را ندارد و اگر این کار را انجام دهد به مثابه نقض حریم هوایی سودان است.

از سوی دیگر قطبی المهدی از رهبران حزب کنگره ملی حاکم نیز گفت: دولت سودان اجازه عبور هواپیمای اسرائیلی از حریم هوایی اش را نمی‌دهد.

وی درباره حرف‌های نتانیاهو هم افزود: شاید نتانیاهو قصد ایجاد فضای روانی با این حرفهایش را داشته تا فضای قبول عادی سازی را مهیا کند. سودان به هیچ نحوی روابط با اسرائیل برقرار نمی‌کند.

شایان ذکر است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا مدعی شده بود: هواپیما‌های اسرائیلی می‌توانند برای حرکت به سمت آمریکای جنوبی از آسمان سودان نیز بگذرند. در حال حاضر ما می‌توانیم بر فراز چاد و مصر نیز پرواز کنیم و در حال حاضر سودان نیز اعلام آمادگی کرده است.