به گزارش افکارنیوز،

 پس از بروز علائمی مانند سرگیجه و عدم هوشیاری کامل در میان دیپلمات‌های آمریکایی مستقر در چین و کوبا، جامعه پزشکی و دانشگاهی آمریکا تحقیقاتی را برای شناسایی عامل این بیماری‌ها انجام داد که نهایتا منتج به درخواست از نیروی دریایی آمریکا برای ورود به تحقیقات در این زمینه شده است.

به گزارش روزنامه «ایندیپندنت»، برای کشف آن‌چه در پشت پرده حملات صوتی مرموز بر روی تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی روی داده و باعث ایجاد طیفی از بیماری‌ها و سردرگمی پزشکان شده از ارتش آمریکا درخواست کمک شده است.

بیش از 30 دیپلمات آمریکایی در «کوبا» و «چین» اختلالات مختلفی از سرگیجه و عدم هشیاری کامل تا اختلالات شناختی را تجربه کرده‌اند که کار کردن را برایشان مشکل کرده است. کوبا هرگونه ارتباط با این اتفاقات را که تنش میان این دو کشور را بیشتر کرده، رد کرده است.

طبق گزارش این روزنامه، وزارت امور خارجه آمریکا برای حل این مسئله به نهادهای فدرال دیگری از جمله نیروی دریایی ارتش آمریکا روی آورده است. «شبکه NBC» می‌گوید، از متخصصان «موسسه ملی سلامت آمریکا»، مرکز کنترل بیماری‌ها و دفتر مطالعات دریایی برای سنجش این موضوع درخواست کمک شده است.

تقاضای کمک از این نهادها پس از آن صورت گرفت که دو سال تلاش اف.بی.آی و جامعه اطلاعاتی آمریکا برای کشف آنچه باعث شد وزارت خارجه نیمی از دیپلمات‌های خود را از هاوانا خارج کند، شکست خورد.

هم‌زمان، پس از آن‌که فردی در شهر «گوانگجو»، داشتن علائمی مشابه موارد دیده شده در کوبا را تایید کرد، تمامی 370 دیپلمات و خانوادهایشان در چین، به‌خاطر نگرانی‌های موجود مورد آزمایش قرار گرفتند.

مدیر مرکز آسیب‌ها و بازتوانی مغز در «دانشگاه پنسیلوانیا» با اشاره به این‌که «این مورد همانند از دست دادن هوشیاری اما بدون وقوع بی‌هوشی است، به این معنی که افرادی که این علائم را دارند، مشابه افرادی هستند که از کاهش هوشیاری مزمن رنج می‌برند اما سابقه‌ ضربه به سر را ندارند» ادامه داد: «همان‌طور که راه‌هایی برای جلوگیری از ضربه به سر وجود دارد ممکن است بتوان از مغز دربرابر این منابع انرژی نیز محافظت کرد».

در سال 2017 دولت «ترامپ» اعلام کرد اعتقاد دارد به دیپلمات‌هایش در کوبا «حمله» شده است. کوبا اما می‌گوید آمریکا نتوانسته شواهد محکمی برای ادعاهایش ارائه کند.