به گزارش افکارنیوز،

فیلیپین از سال 2016 پس از روی کار آمدن دوترته رئیس جمهوری این کشور تاکنون شاهد دو پدیده شوم خشونت های سیاسی و قتل های فراقضایی بوده که چهره تاریکی از این کشور را در عرصه بین المللی به تصویر کشیده است.

شبکه فیلیپینی راپلر دراین زمینه گزارش داد: این ترورهای جدید ساعتی پس از آن درجنوب این کشور رخ داد که رودریگو دوترته رئیس جمهوری در سخنرانی تهدید کرد که فروشندگان بزرگ مواد مخدر دراین کشور سرانجام از بین خواهند رفت و این کشور از معضل مواد مخدر و قاچاق آن پاک خواهد شد.

دوترته از سه سال پیش تاکنون اولویت برنامه داخلی خود را جنگ علیه قاچاقچیان وعاملان مواد مخدر اعلام کرده است. وی به مردم این کشور وعده داده تا چهره این کشور را از مواد مخدر خواهد زدود.

'طالب آبو' شهردار شهر پارانگ از استان ماگوئیندانائو ، دریک عملیات تروریستی در جنوب فیلیپین هدف شلیک گلوله های ضاربان در روز گذشته قرار گرفته وکشته شده است.

برادر شهردار نیز در حمله مجزای تروریستی دیگر با روشی مشابه و به طور همزمان هدف قرار گرفت و ازپای درآمد .

شبکه خبری راپلر فیلیپین درعین حال گزارش داد هردو این عملیات پس از تهدید مستقیم دوترته علیه فروشندگان مواد مخدر به مرگ صورت گرفت.

طبق این گزارش ، دوترته در سال 2006 ، شهردار طالب را که بومیان وی را 'شابو' می نامند، متهم به قاچاق 3 و نیم کیلو ماده مخدر متامفتامین با استفاده از یک آمبولانس به شهر داوائو در جنوب این کشور کرد.

دوترته گفته بود که طالب و همسرش رهبری یک شبکه بزرگ قاچاق مواد مخدر را در مرکز و جنوب فیلیپین به ویژه در منطقه میندانائو برعهده دارند.دوترته در سخنانش گفته بود که شخصا در مقابل فعالان حقوق بشر حاضر است قاچاقچیان مواد مخدر را از بین ببرد.

دوترته پیشتر از کنگره خواست تا قانون حکومت نظامی در منطقه میندانائو در جنوب این کشور را تا پایان سال 2019 تمدید کند که این درخواست با رای مثبت آنها روبه رو شد. 

درسال 2016، شهردار یکی از مناطق میندانائو به همراه 10 نفر از مردان محافظش هدف تیراندازی های مستقیم قرار گرفته و کشته شدند.

'رودل باتوکیب' Rodel Batocabe نماینده 52 ساله مجلس فیلیپین نیز در اوایل ماه جاری به همراه یکی از محافظانش هدف حمله تروریستی قرار گرفت و به ضرب گلوله کشته شد.

باتوکیب نامزد انتخابات شهرداری در شهر مانیل فیلیپین بود که قرار است در ماه مه 2019 (اردیبهشت 98) در این کشور برگزار شود.

طبق گزارش نهادهای فیلیپینی جنگ علیه مواد مخدر در این کشور درسال گذشته بیش از پنج هزار نفر قربانی برجای گذاشته در حالی که دیده بان حقوق بشر در گزارش اخیر خود اعلام کرد آمار قربانیان قتل های فراقانونی در فیلیپین حدود 12 هزار نفر است.

رسانه های آسیایی تاکنون خبر از کشته شدن 34 وکیل دعاوی و دادگستری در فیلیپین نیز داده اند که آخرین نفر آن بنجامین راموس 56 ساله، یکی از اعضای بنیانگذار گروه وکلای فیلیپین و از مخالفان اصلی رودریگو دوترته رئیس جمهوری این کشور بود که ماه گذشته هنگام خروج از دفتر کارش با شلیک گلوله ضاربانی ناشناخته کشته شد.

دیوان کیفری بین‌المللی پیشتر اعلام کرده بود که درصدد است تا تحقیقات مستقل در مورد قتل‌های انجام شده در جریان اجرای برنامه دولت فیلیپین برای مبارزه با مواد مخدر انجام دهد که این موضوع تاکنون با مخالفت های شدید دوترته محقق نشده است.