به گزارش افکارنیوز،

البته شاید بسیاری از افراد به سختی باور کنندکه ایتالیا به عنوان یک کشور اروپایی و چهارمین اقتصاد بزرگ قاره سبز، دارای زندان‌های بسیار قدیمی با تراکم بالای زندانیان در بند‌ها و مشکلات جدی برای جسم و روان زندانیان باشد. اما وخامت اوضاع و شرایط نامناسب زندان‌ها در ایتالیا به اندازه‌ای است که حتی صدای وزیر دادگستری این کشور را هم دراورده است.

الفونسو بونا فده، وزیر دادگستری ایتالیا گفت: «زندانیان در رنج هستند چرا که شرایط حبس آن‌ها واقعأ شایسته شان و عزت بشری نیست. من از این مسئله رنج می‌برم و به جز زندانیان، به ماموران زندان نیز فکر می‌کنم که مجبورند با مشکلاتی روبرو شوند که دولت بر روی دوش آن‌ها گذاشته است.»

تعداد زندانیان در ایتالیا نزدیک به ۶۰ هزار نفر اعلام شده که بیش از ۹ هزار نفر مازاد بر ظرفیت زندان‌ها در این کشور است.

امیلیو اورلاندو، روزنامه نگار ایتالیایی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رم گفت: «وضعیت نامساعد زندان‌ها در ایتالیا همیشه خبرساز بوده است. دیوان حقوق بشر اروپا حتی ایتالیا را در سال ۲۰۱۳ به علت شرایط سخت و ازدحام جمعیت در زندان‌ها و همچنین حبس برخی بی‌گناهان در سلول‌های انفرادی فقط به این خاطر که احتمال ارتکاب به جرم داشته اند، محکوم کرد.»

هشتاد درصد زندان‌های ایتالیا بیش از صد سال قدمت دارند.

در همین حال میزان خودکشی در زندان‌های ایتالیا به میزان کم سابقه‌ای افزایش داشته است. بر اساس آمار رسمی منتشر شده، در سال گذشته میلادی ۶۳ زندانی به علت فشار ناشی از اوضاع سخت زندان در ایتالیا، با خودکشی به زندگی خود پایان داده اند.