به گزارش افکارنیوز،

طبق گزارش جدید سازمان ملل متحد که روز یکشنبه در موگادیشو -پایتخت سومالی- منتشر شد، بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از شهروندان کشور فقیرسومالی واقع در شاخ آفریقا به علت کاهش میزان بارندگی در فصل بارش همچنان با ناامنی غذایی شدید روبرو هستند و این وضع احتمالا تا ژوئن (خرداد-تیر) آینده ادامه خواهد داشت.

طبق ارزیابی‌هایی که بخش تجزیه و تحلیل امنیت غذایی سازمان ملل متحد در خصوص شرایط پس از موسم بارندگی در سومالی انجام داده است، در سال 2019 نزدیک به 903 هزار و یکصد کودک سومالیایی کمتر از پنج سال با خطر سوء تغذیه حاد روبرو هستند.

سازمان ملل متحد در گزارش خود تصریح کرد امسال بارندگی‌ها در سومالی دیرتر از معمول شروع شد و بارندگی نیز در بخش‌های وسیعی از این کشور کمتر از متوسط همیشگی بود به طوری که میزان بارش‌های امسال در مناطق گسترده‌ای از مرکز و برخی قسمت‌های شمالی این کشور بین 25 تا 50 درصد متوسط بارندگی هر سال بود. در این مدت میزان بارندگی به حدی کم بود که بر خلاف سال‌های گذشته حتی یک مورد طغیان رودخانه‌ها نیز گزارش نشد.

طبق گزارش سازمان ملل متحد، از ژانویه گذشته کمک‌های بشردوستانه مستمر به ساکنان مناطق خشکسالی‌زده سومالی از وخامت ناامنی غذایی در این مناطق جلوگیری کرده است.