به گزارش افکارنیوز،

گروه تروریستی داعش که پیش از این در روز سه‌شنبه مسئولیت حملات مرگبار سریلانکا را برعهده گرفته بود، روز پنج‌شنبه ویدئویی را در سایت اعماق منتشر کرد که در آن هشت مرد که هفت تن صورت‌هایشان را پوشانده بودند، دیده می‌شدند. همۀ این افراد زیر پرچم داعش ایستاده بودند و وفاداری خود را به ابوبکر بغدادی، سرکرده این گروه تروریستی، اعلام می‌کردند.

گفته می‌شود هویت هشتمین مرد که صورت خود را در این ویدئو نپوشانده، شناسایی شده است. او «محمد ظهران» نام دارد که به داشتن دیدگاه‌های ستیزه‌جویانه و باور‌های افراطی مشهور است. گفته می‌شود که احتمالا او مغز متفکر حملات اخیر بوده است.

داعش

بنا بر اعلام رسانه‌ها، جامعه اسلامی سریلانکا ۴ سال پیش این فرد را خطرناک توصیف کرده و به مقامات سریلانکا درباره او هشدار داده بود.

پیش‌تر پلیس سریلانکا نیز شمار مهاجمان حملات انتحاری را ۹ نفر از جمله یک زن اعلام کرده بود. تاکنون هویت هشت تن از مهاجمان شناسایی شده و بنا بر اعلام وزیر دفاع سریلانکا، بیشتر مهاجمان تحصیل کرده و متعلق به خانواده‌هایی با توانایی اقتصادی بالا بودند. برخی از مهاجمان حتی برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند... یکی از آن‌ها در انگلیس تحصیل کرده و سپس به استرالیا رفته است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد یکی از مهاجمان این حملات با یک ویزای دانشجویی تا سال ۲۰۱۳ میلادی به همراه همسر و فرزندش در استرالیا زندگی می‌کرده است. اگرچه نخست‌وزیر استرالیا هویت این مهاجم را اعلام نکرد، رسانه‌های این کشور نام این فرد را «عبدالطیف محمد جمیل» اعلام کرده‌اند.