به گزارش افکارنیوز،

احزاب سودانی درباره اقدامات دولت انتقالی در راستای آنچه که سیاست‌های سکولار و لیبرال می‌نامند و عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی هشدار دادند.

اخبار بین‌الملل- جریان نصرة الشریعة ودولة القانون و تعدادی از  احزاب و گروه‌های اسلام‌گرای دیگر طی یک کنفرانس مطبوعاتی در خرطوم٬ خواستار برپایی تظاهراتی به منظور رد اقدامات سکولار و عادی‌سازی با صهیونیست‌ها شدند.

مرتضی التوم دبیر کل این جریان اعلام کرد که در برابر سیاست‌های سکولار و هرگونه تلاش برای عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی خواهیم ایستاد.

التوم همچنین خواستار برپایی تظاهراتی برای محکومیت اظهارات برخی از مسئولان در دولت و نیروی‌های آزادی و تغییر شد.

وی اشاره کرد که اظهارات دولت در خصوص جدایی دین از سیاست و عادی‌سازی با صهیونیست‌ها را شنیدیم. مرتضی التوم خاطرنشان کرد که نادیده گرفتن مسائل اساسی ملت سودان در رابطه با اصلاح شرایط اقتصادی و معیشتی و تحقق شعار انقلاب در صلح و عدالت و آزادی، دال بر این است که مسئولان در تحمیل عقاید سکولار خود عجله دارند.

از سوی دیگر محمد عبدالکریم رئیس این حزب از آماده‌سازی یک یادداشت انتقادی از سند قانون اساسی امضا شده میان شورای نظامی انتقالی با نیروهای آزادی و تغییر خبر داد.

وی با بیان اینکه انقلاب سودان توسط احزاب چپ‌گرا تحریف و ربوده می‌شود٬ اشاره کرد که این یادداشت شامل ملاحظات جریان نصرة الشریعة ودولة القانون در نادیده گرفتن سند اسلامی به عنوان منبع قانون‌گذاری و اینکه عربی زبان رسمی دولت به شمار می‌آید٬ است.

عبدالکریم ادامه داد که انقلاب دسامبر در جهت جدایی دین از دولت نبود و ملت سودان به طور غریزی در صلح با ارزش‌های قانون اسلامی بوده و دین خط قرمز این مردم است که اجازه نمی‌دهند به آن دست بخورد.

لازم به ذکر است که هنوز در مورد این اتهامات هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مقامات سودان صورت نگرفته است.

باید اشاره کنیم که سودان از زمان برکناری عمرالبشیر از ریاست جمهوری آن در 11 آوریل گذشته تحت فشار اعتراضات مردمی که از اواخر سال 2018 آغاز شد٬ با محکوم کردن اوضاع بد اقتصادی٬ شاهد تحولات سریع در درگیری‌ها بر سر قدرت بود.