به گزارش افکارنیوز،

«آلن لیسپون» رئیس مرکز استیمسون اندیشکده واشنگتن در اظهاراتی گفت: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در تازه‌ترین گزارش خود به اهمیت فراگیری زبان‌های منطقه پاکستان و افغانستان از جمله «زبان اردو و پشتو» برای اجرای موفق عملیات جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل از این منطقه اشاره کرده است.

اخبار بین‌الملل- رئیس مرکز استیمسون اندیشکده واشنگتن با تاکید بر اینکه آژانس های جاسوسی آمریکایی تعداد کارمندان دارای مهارت های زبانی را هرگز و تحت هیچ عنوان علنی نمی کنند گفت:‌ مقامات اطلاعاتی می گویند که به علت کمبود افراد آشنا به زبان های خاص در سازمان مرکزی در تلاشند تا بخشنامه جذب نیروی صددرصد با ملیت آمریکایی را تغییر دهند.

پیش از این سخنگوی سابق سیا، «ماری هارف» اظهار داشته بود که سیا به دنبال استخدام آمریکایی های درجه دوم ساکن در ایالات متحده است یعنی کسانی که ریشه آمریکایی ندارند ولی آمریکایی محسوب می شوند، افرادی که فرهنگ ها را می شناسند و به زبانهای اجداد خود به راحتی صحبت می کنند.

این در حالی است که سال گذشته  سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در وبگاه خود بر اهمیت آموزش افسران ماهر به زبان های مختلف دنیا از جمله زبان اردو درحالی تاکید کرده بود که گزارش ها نشان از نیاز وافر «سیا» و «موساد» به رخنه اطلاعاتی در کشور پاکستان دارد.

گفتنی است رژیم صهیونیستی هم برای ورود به دیپلماسی، جاسوسی، امنیت داخلی و اقتصاد پاکستان نیازمند است که زبان اردو را به دانشجویان سازمان های اطلاعاتی این کشور تا سطوح پیشرفته آموزش دهد.