به گزارش افکارنیوز،

نامزدهای مطرح حزب دموکرات آمریکا از جمله جو بایدن، الیزابت وارن، برنی سندرز، مایک بلومبرگ و پت بوتیجیج به معامله قرن واکنش نشان دادند.

اخبار بین الملل- وارن در این رابطه اعلام کرد: انتشار یک طرح و نقشه بدون مذاکره با فلسطینی‌ها دیپلماسی نیست، این خجالت‌آور است. من با هرگونه الحاق یک جانبه مخالف بوده و با هر گونه سیاستی که از این اقدام حمایت کند مخالفت می‌کنم.

جو بایدن ، نامزد پیشتاز حزب دموکرات، نیز در این رابطه گفت: یک طرح صلح نیازمند آن است که دو طرف کنار یکدیگر بنشیند [با یکدیگر مذاکره کنند]. این یک شیرین کاری سیاسی است که می‌تواند منجر به اقدامات یک جانبه برای الحاق سرزمین شده و رسیدن به صلح را سخت‌تر کند. من عمرم را صرف کار برای توسعه امنیت و حیات یهود و اسرائیل دموکراتیک کرده‌ام. این (معامله قرن) راهش نیست.

مایک بلومبرگ، میلیاردر مطرح آمریکایی که با صرف هزینه‌های زیاد قصد رقابت با ترامپ را دارد، نیز در این رابطه گفت: هر طرح صلحی شانسی را برای پایان دادن به بحران زنده می‌کند اما هر طرح ارزشمندی نیازمند حضور هر دو طرف است و در طول سه سال گذشته رئیس جمهور (ترامپ) در خصوص مناقشه میان اسرائیل و فلسطینیان هیچ کاری نکرده به جز ضربه زدن به موقعیت آمریکا به عنوان یک میانجی مؤثر.

بلومبرگ در ادامه گفت: با توجه به رونمایی از این طرح مهم است که هیچ طرفی اقدام یکجانبه ای که موجب تشدید خشونت و بر هم خوردن امنیت می‌شود انجام ندهد.

پت بوتیجیج نیز در این رابطه گفت: صلح نیازمند حضور هر دو طرف بر سر میز است و نه دادن چراغ سبز به یکی از رهبران برای الحاق یکجانبه.

دفتر «برنی سندرز» نیز در این رابطه بیانیه‌ای را صادر کرده که در آن آمده است: هر قرارداد صلح قابل قبولی باید منطبق با قوانین بین‌المللی بوده و از طریق قطعنامه‌های شورای امنیت اعلام شود. این طرح صلح باید به اشغالگری اسرائیل که از سال ۱۹۶۷ آغاز شده پایان داده و امکان تشکیل کشور فلسطین در کنار اسرائیل را نیز به رسمیت بشناسد.

در ادامه این بیانیه آمده است: معامله قرن ترامپ به موضوع پایان نمی‌دهد بلکه موجب دائمی شدن بحران شده و منافع امنیتی آمریکایی‌ها، فلسطینیان و اسرائیل را به خطر می‌اندازد. این طرح غیر قابل قبول است.