به گزارش افکارنیوز،

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز جمعه ضمن استقبال از توافق آتش بس بین مسکو و آنکارا برای توقف تنش‌ها در منطقه ادلب سوریه، اعلام کرد این اتحادیه در چنین شرایطی می‌تواند کمک رسانی به غیرنظامیان در این درگیری‌ها را آغاز کند.

اخبار بین الملل- وی پیش از برگزاری جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در زاگرب، پایتخت کرواسی، به خبرنگاران گفت: «آتش بس اقدام خوبی است. باید دید که چگونه ادامه می‌یابد، چراکه این [آتش بس] یک پیش نیاز برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به مردم در ادلب است.»

بورل در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال تحمیل منطقه پرواز ممنوع در  ادلب ، گفت: ما باید تلاش‌های خود را در جهت اقدامات انسان دوستانه متمرکز کنیم.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای او روز پنجشنبه در خصوص برقراری آتش بس در منطقه کاهش تنش ادلب سوریه به توافق رسیدند.

پوتین در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای ترک خود گفت: بر اساس نتایج مذاکرات ما، ما روی یک سند مشترک توافق کرده ایم که شرایط آن از سوی وزیران خارجه اعلام خواهد شد. 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مولود چاووش اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود با اشاره به توافق برای توقف هر عملیات نظامی در ادلب اعلام کرد یک گذرگاه امن به طول ۶ کیلومتر در جاده بین‌المللی «ام ۴» در شمال سوریه برقرار می‌شود و نیرو‌های گشت از ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) در این مسیر گشت‌زنی خواهند کرد.