ترکیه و ایتالیا شلیک راکت به منطقه نزدیک به سفارتخانه‌های خود در طرابلس (پنج‌شنبه شب گذشته) را تأیید کردند.

اخبار بین الملل-سفیر ترکیه در طرابلس گفت که « راکت گراد به ساختمان دادگاه عالی واقع در مجاورت سفارت ترکیه اصابت کرد و یک راکت دیگر نیز به نزدیکی ساختمان وزارت خارجه اصابت کرده است».

از سوی دیگر وزارت خارجه ایتالیا در حساب توئیتری خود اعلام کرد که منطقه اطراف محل اقامت سفیر ایتالیا هدف حمله قرار گرفت که در نتیجه آن دستکم دو نفر کشته شدند.

طبق گزارش وبگاه «عربی ۲۱»، او افزود که «ایتالیا بشدت حمله نیروهای حفتر را محکوم می‌کند».  

اتحادیه اروپا نیز این حمله را که جدیدترین حمله علیه غیرنظامیان را محکوم کرد.

همچنین چند خمپاره نیز به بندر طرابلس اصابت کرد.

پیشتر «احمد المسماری» سخنگوی نیروهای حفتر حمله به سفارت ترکیه و ایتالیا را رد کرده و مدعی شد که دولت وفاق ملی با هدف تحریک افکار عمومی علیه حفتر، این مناطق را هدف قرار داده است.

از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی در سال ۲۰۱۱، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب کشور) که در سطح جهان به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه‌نظامیان «ارتش ملی لیبی» را حمایت می‌کند. 

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین ۱۳۹۸ با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را آغاز کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه‌نظامیان متحد با آن مواجه شده و تا به امروز موفق نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.