به گزارش افکارنیوز،

در ایالات متحده آمریکا، یکی از بزرگترین اعتراض‌ها علیه تبعیض نژادی در سال‌های اخیر و به دنبال قتل یک شهروند سیاهپوست به نام «جورج فلوید» توسط افسر پلیس سفیدپوست از حدود دو هفته پیش آغار شده و ادامه دارد.

اخبار بین الملل-فلوید پس از آن جان داد که پلیس شهر مینیاپولیس پس از بازداشت این سیاه‌پوست به اتهامی که مرگ هرگز مجازاتش نبود، به مدت ۹ دقیقه با زانو گردن این شهروند سیاهپوست تا حد مرگ فشرد. فلوید با صدای بریده چند بار به پلیس گفته بود که نمی تواند نفس بکشد اما پلیس سفید پوست بدون توجه به التماس فلوید، آن قدر گردن او را فشرد تا جانش را گرفت.

  رهگذران صحنه شکنجه های فلوید را ثبت کردند که به سرعت در رسانه های اجتماعی پخش شد و برای اولین بار اعتراضات را در شهر مینیاپولیس برانگیخت. این فیلم خون بسیاری از مردم را در آمریکا و حتی در سراسر جهان به جوش آورد به طوری آمریکایی ها در ۱۴۰ شهر به خیابان ها ریختند و شهرهای مختلف سراسر جهان از جمله در اروپا صحنه اعتراض های ضدنژادپرستی شد و بعد از گذشت 13 روز از این رویداد غم انگیز، همچنان ادامه دارد.

در بسیاری از شهرهای آمریکا از جمله در واشنگتن در مقابل کاخ سفید، تظاهرات به خشونت و هرج و مرج کشیده شد و نیروهای پلیس نظامی آمریکا در بسیاری موارد برای سرکوب اعتراض ها با گاز اشک آور، گلوله های پلاستیکی و حتی گاهی گلوله های جنگی، به معترضان حمله ور  شدند. در هشتمین روز این اعتراض ها، اعلام شد که دست کم 13 نفر از معترضان در درگیری پلیس کشته شده اند اما در روزهای اخیر، خبر تازه ای در این باره اعلام نشده و به نظر می رسد در این زمینه پنهانکاری شده است. همچنین هزاران نفر از معترضان بازداشت شده اند.

اما مسئله فراتر از قتل خشونت بار و غم انگیز جورج فلوید است. این رویداد تنها یکی از صدها و بلکه هزاران جرقه ای است که هر از گاه، خون رنگین پوستان تحت تبعیض نژادی و رنج در آمریکا را به جوش می آورد.

  سیاهپوستان آمریکا از همان ابتدای شکل گیری این کشور از رفتار ناعادلانه و نژادپرستان در رنج و عذاب هستند و زخم کهنه تبعیض علیه رنگین پوستان، هر از گاهی سر باز می کند اما تبعیض ها همچنان ادامه دارد.

بر اساس آمارها  با اینکه سیاهپوستان ۱۳ درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند اما ۶۰ درصد زندانیان این کشور از میان این رنگین پوستان تحت تبعیض نژادی هستند. علاوه بر این، احتمال کشته شدن سیاهپوستان توسط پلیس در ایالات متحده نسبت به سفیدپوستان  بیشتر است. به طوری که بر اساس گزارش رسانه ها  نسبت سیاهپوستان کشته شده به دست پلیس در مقایسه با سفیدپوستان کشته شده در آمریکا  دو  برابر بیشتر است. همچنین بیشتر افراد غیرمسلح که توسط پلیس در ایالات متحده کشته شده اند سیاه پوست بوده اند.

  بنابراین شواهد نشان می دهد شمار میزان تلفات در میان سیاه پوستان اتفاقی نبوده است و تعداد سفیدپوستان آمریکایی که اسلحه در اختیار دارند، نسبت به سیاهپوستان به مراتب بیشتر است.

بارها پیش آمده است که دادگاه قضایی آمریکا، ماموران سفیدپوست پلیس را که در قتل یا آزار سیاهپوستان دست داشته‌اند، بی‌گناه اعلام کرده‌اند، هرچند تصاویر و فیلم ها از محل حادثه واقعیت متفاوتی را نشان می‌دادند. به همین دلیل است که اعتقاد گسترده ای در بین سیاه پوستان وجود دارد که هیچ عدالتی در دادگاههای آمریکا وجود ندارد. یعنی تکرار چنین قتلها و  مجازات نشدن عاملان، پیامی به افریقایی تبارها است که جان سیاهپوستان از نظر نژادپرستان برخی جوامع غرب، ارزشی ندارد.  ‌ 

 سالهای ۲۰۱۴-۲۰۱۶ پس از مرگ سیاهپوستان بی‌سلاح به دست ماموران پلیس  چند بار تظاهرات و از جمله اعتراضهای ‌همراه با خشونت و ویرانگری رخ داد. بعضی از قتلها، مثل مرگ جورج فلوید در موبایل ها ثبت و در شبکه های اجتماعی منتشر شد و واکنش زیادی به دنبال داشت اما بسیاری از این قتل ها نیز در سکوت انجام می شود هرگز مجالی برای افشای آن ایجاد نمی شود.  

سیاهپوستان آمریکا نظامیان آمریکایی را تهدیدی برای آزادی خود می دانند و این باور ریشه ای قدیمی دارد. آشوبهای لس آنجلس در سال ۱۹۹۲ میلادی و واتس  در سال  ۱۹۶۵ نمونه ای اعتراضات سیاهپوستان آمریک در اعتراض به نژادپرستی علیه آنهاست.  

نتایج نظرسنجی جدید ای‌بی‌سی و موسسه ایپسوس نشان داد که تقریبا سه چهارم آمریکایی‌ها (۷۴ درصد) کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاه پوست به دست پلیس سفیدپوست را نشانه معضل ریشه ای بی‌عدالتی نژادی در کشورشان قلمداد می‌کنند.

 قیام های خشونت آمیز به سبب دستگیری سیاهان و تبعیض نژادی  در آمریکا در دهه ۱۹۶۰ نیز  صورت گرفته است.

 در سال ۱۹۶۵، یک مرد ۲۱ ساله در شهر واتس، لس آنجلس به جرم سهل انگاری هنگام رانندگی دستگیر شد. بحثی پیش آمد و موجب خشم مردم سیاه پوست این شهر به دلیل بی عدالتی و وحشیگری پلیس  شد. در نتیجه شورشها ۳۴ نفر کشته و اقتصاد این شهر به شدت آسیب دید.

دو سال بعد، شورش ها در محلات سیاه نیویورک، نیوجرسی، دیترویت و میشیگان آغاز شد که افسران پلیس عمدتا سفیدپوست، سیاهان را دستگیر کردند. در نیویورک علت این شورش ضرب و شتم و دستگیری یک راننده سیاه پوست بود و برای فرونشاندن شورش، نیروهای گارد ملی آمریکا بسیج شدند.

باراک اوباما رئیس جمهور پیشین ایالات متحده،   اولین  رییس جمهوری سیاه پوست، در مقاله ای که هفته گذشته منتشر شد، اظهار داشت که این اعتراض ابراز "سرخوردگی واقعی و قانونی" از ناکارآمدی اصلاحات سیستم پلیس است.

شکل گیری ایالات متحده آمریکا در سال 1776 میلادی را می توان سرآغاز رسمی رنج رنگین پوستان این سرزمین دانست. سرزمین متعلق به بومیان رنگین پوست که با ظهور به اصطلاح تمدن غرب در آمریکا، تحت سلطه آنان درآمد و آثار غم انگیز آن، امروز در قالب تبعیض نژادی علیه سیاهپوستان و به شکل های گوناگون از جمله قتل خشونت بار جورج فلوید همچنان به چشم می خورد.