به گزارش افکارنیوز،

«تاجر السر الحبر» دادستان کل سودان از کشف یک گور جمعی حاوی اجساد سربازانی که گفته می‌شود در سال ۱۹۹۸ در دوره «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق این کشور در حین تلاش برای فرار از اردوگاه ارتش کشته شدند، خبر داد.

اخبار بین الملل-دادستان کل سودان افزود که این گور جمعی در شرق خارطوم پایتخت سودان کشف شده و اجرای تحقیقات درباره آن آغاز شده است.

وی تصریح کرد که برخی از جنایتکاران و مظنونین به دست داشتن در این کشتار که منتسب به دولت سابق البشیر بودند، اکنون از کشور متواری شده‌اند.

الحبر تصریح کرد که این سربازان از ترس اعزام به سودان جنوبی برای جنگ در دوره جنگ داخلی رژیم البشیر با شورشیان، قصد فرار از اردوگاه شهرک «العیلفون» واقع در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی خارطوم را داشته‌اند که به ضرب گلوله کشته‌ شده‌اند.

وی به تعداد اجساد کشف شده اشاره‌ای نکرد.

شاهدان عینی در آن دوره گفته بودند که ده‌ها سرباز پس از مخالفت مسئولان اردوگاه به اعطای مرخصی به آن‌ها برای گذراندن تعطیلات عید سعید قربان در کنار خانواده‌هایشان، قصد داشتند از اردوگاه فرار کنند که کشته شدند در حالی که رژیم البشیر مدعی شد که ۵۵ نفر از آن‌ها در رود نیل غرق شدند.

از سوی دیگر گروه‌های معارض گفتند که رژیم البشیر به طور عمدی بیش از ۱۰۰ سرباز را به قتل رسانده است.

«وائل علی سعید» عضو کمیته تحقیق نیز گفت که پس از نبش قبر اجساد در حال حاضر همکاری با پزشکی قانونی ادامه دارد.

ارتش سودان در آن دوره جوانان را برای اعزام به جبهه‌های جنگ با شورشیان جنوبی جذب می‌کرد تا اینکه درگیری با شورشیان در سال ۲۰۰۵ با امضای توافق صلح به پایان رسید و زمینه برای استقلال سودان جنوبی پس از برگزاری همه‌پرسی در سال ۲۰۱۱ فراهم شد.