به گزارش افکارنیوز،

جمهوریخواهان مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر با فروش تسلیحات به رژیم سعودی موافقت کردند.

بر این اساس، جمهوریخواهان با توجیه اهمیت مقابله با تهدیدات ایران در منطقه، خواهان فروش بیشتر تسلیحات به عربستان شدند. این در حالی است که نمایندگان دموکرات دولت ترامپ را به پنهانکاری در فروش تسلیحات به رژیم سعودی متهم می‌کنند.

جو ویلسون، نماینده جمهوریخواه کارولینای جنوبی با حمایت از فروش تسلیحات به عربستان گفت: فروش تسلیحات ما به متحدانمان در خاورمیانه، با ایجاد بازدارندگی مانع از جاه طلبی دشمنانمان برای به خطر انداختن منافع آمریکا خواهد شد.

اخبار بین الملل استیو لینیک، بازرس کل پیشین وزارت خارجه آمریکا که از سوی ترامپ اخراج شد پیش از این افشا کرد اخراجش به دلیل تحقیقات درباره اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران و فروش تسلیحات به عربستان سعودی بوده است.

رئیس جمهور آمریکا اخیرا لینیک را که تحقیقاتی در خصوص اقدام دولت ترامپ آغاز کرده بود، برکنار کرد. دونالد ترامپ در اظهار نظری رسمی اعلام کرد اخراج بازرس وزارت خارجه به توصیه پمپئو انجام شد و دلیل آن عدم اطمینان نسبت به اقدامات او بوده است.

​الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر گفته بود بازرس کل وزارت خارجه این کشور احتمالا به این علت اخراج شده که در حال تحقیق درباره اعلام وضعیت اضطراری توسط دونالد ترامپ با هدف باز کردن راه فروش تسلیحات به عربستان در سال گذشته میلادی بوده است.

دولت ترامپ سال گذشته میلادی به بهانه وضعیت اضطراری به دلیل تشدید تنش‌ها با ایران، کمیته‌های کنگره را از قصد خود برای فروش بیش از هشت میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی، امارات و اردن مطلع کرده بود.

کنگره آمریکا تحقیقات خود در خصوص اخراج لینیک را ادامه می‌دهد؛ اخیرا باب منندز، الیوت انگل، کارولین مالونی، جرالد کانولی و جاکوئین کاسترو، پنج نماینده دموکرات کنگره با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند: لینیک تایید کرده که در زمان اخراج در حال تحقیق بر روی دو موضوع مرتبط با فعالیت‌های مایک پمپئو بوده است.

این بیانیه می‌افزاید: لینیک تایید کرده است یکی از این موضوعات، اعلام وضعیت دروغین اضطراری از سوی پمپئو برای فروش ۸ میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی بوده است. به طور طبیعی کنگره با فروش تسلیحات به عربستان به دلیل نقض حقوق بشر و کشتار مردم یمن مخالف بوده است، اما با اعلام وضعیت اضطراری، دولت ترامپ کنگره را از مدار نظارت خارج کرده است.