به گزارش افکارنیوز،

وو کیان، سخنگوی وزارت دفاع ملی چین امروز چهارشنبه هند را مسئول درگیری‌های اخیر در مرز دو کشور دانست.

اخبار بین الملل-او گفت: مسئولیت درگیری‌ها در مرز هند و چین کاملا مربوط به طرف هندی است و چین امیدوار است صلح و ثبات را در مناطق مرزی حفظ کند.

وو افزود: این حادثه کاملاً ناشی از تحریک یک جانبه طرف هندی و نقض اجماع بین دو طرف بوده است.

پکن چهارشنبه گذشته با بیان اینکه بعد از درگیری‌هایی که به کشته شدن دست کم ۲۰ سرباز هندی منجر شد، نمی‌خواهد شاهد درگیری بیشتر در مرز با هند باشد اعلام کرد هر دو کشور در تلاشند تا اوضاع را از طریق گفتگو حل کنند. سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر این که این کشور خواستار تنش با دهلی نو نیست، اعلام کرده بود اوضاع کلی در مرز هند پایدار و قابل کنترل است.

با بالا گرفتن تنش‌ها میان مرزبانان هند و چین در منطقه مرزی لاداخ، دو کشور حضور نظامی خود را در منطقه افزایش داده اند. درگیری‌های ماه گذشته در منطقه سیکیم هیمالیا ۷ سرباز چینی و ۴ سرباز هندی زخمی شدند. بیم آن می‌رود تنش‌های مرزی هند و چین به مناطق دیگر نیز کشیده شده است.

این نخستین بار نیست که دو کشور هند و چین در بخش سیکیم درگیر می‌شوند. در سال ۲۰۱۷، مرزداران چینی و هندی در منطقه دوکلام که جداکننده هند، بوتان و چین است به مدت دو ماه و نیم درگیر بودند که در نهایت در اوایل سال ۲۰۱۸ به توافق رسیده و درگیری‌ها پایان یافت.

دو کشور هند و چین مشترکاً مرز مشخص شده‌ای با طول ۲۴۰۰ مایل دارند. طبق اطلاعات رسمی وزارت دفاع هند، نیرو‌های چینی در طی دو سال گذشته ۷۵۲ بار تمامیت ارضی هند را نقض کرده اند. این دو کشور یکدیگر را به ورود غیرقانونی به خاک سرزمین هایشان متهم کرده اند.