به گزارش افکارنیوز،

سه متخصص ویروس شناس روس به احتمال شیوع دوباره بیماری کرونا در این کشور اشاره کردند و از نگرانی‌های خود درخصوص رعایت نکردن موارد بهداشتی و فاصله گذاری‌ها گفتند.

اخبار بین الملل-«میخاییل شلکانوف» رئیس آزمایشگاه مطالعه میکروارگانیسم ها و بیولوژی روسیه با بیان این مطلب گفت که موج دوم شیوع بیماری کرونا در روسیه بزودی آغاز می شود.

به گفته این متخصص ویروس شناس، پس از دو هفته دوباره در روسیه شیوع کرونا سرعت بیشتری خواهد گرفت و همینک چنین وضعیتی در برخی کشورهای اروپایی مشاهده می شود.

شلکانوف هشدار داد که احتمال رشد شیوع کرونا در بخش های اروپایی روسیه بویژه در شهرهای بزرگ بیشتر است.  

 وی در همین حال منطقه خاور دور بویژه شهر بندری ولادی واستوک را نیز در معرض ریسک شیوع کرونا دانست و اضافه کرد: اتباع چینی که در کشورهای دیگر بسر می برند با عبور از منطقه خاور دور روسیه بویژه بندر ولادی واستوک به کشور خود بازمی گردند که بر وضع اپیدمیولوژی این منطقه تاثیر منفی می گذارد.

لاریسا پوپوویچ ویروس شناس دیگر روس هم در گفت وگو با راسیا سودنیا از احتمال شیوع دوباره کرونا در روسیه سخن گفته است.

وی که رییس انستیتو بهداشت آموزشگاه عالی اقتصاد روسیه (از دانشگاه های بزرگ مسکو) را برعهده دارد گفت: انتشار ویروس کرونا در روسیه ممکن است تشدید شود. 

وی گفت: اگر مردم روسیه تدابیر پیشگیری در مورد کرونا را رعایت نکنند موج دوم بیماری کرونا آغاز می شود. 

پوپوویچ ریسک انتقال ویروس کووید-19 از خارج به روسیه را بسیار کم خواند و گفت: در زمان حاضر بدیهی است که موج دوم کرونا در روسیه از کشورهای اروپایی نخواهد بود.

ویکتور زوئف رئیس مرکز میکروب شناسی مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی گامالی روسیه نیز معتقد است که موج دوم کرونا در روسیه بزودی شروع خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرد که به احتمال زیاد کرونا دوباره در پاییز شیوع می یابد و تشدید خواهد شد. 

زوئف گفت که با توجه به اینکه روسیه پروازهای خارجی با کشورهای دیگر را متوقف کرده است احتمال برای شیوع کرونا در دو ماه بسیار کم است.  

گفتنی است شمار افراد آلوده به ویروس کرونا در روسیه از 600 هزار گذشته است اما دارویی برای مداوای بیماران کرونایی ساخته شده و وزارت دفاع روسیه هم از موفقیت واکسن این بیماری خبر داده است.